Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fałszowanie złota. Zobacz, jak rozpoznać podróbkę

47
Podziel się:

Złoto powróciło do łask, ze względu na nerwowość rynkową związaną z Brexitem. To przyciąga na ten rynek oszustów.

Fałszowanie złota. Zobacz, jak rozpoznać podróbkę
(gmutlu/iStockphoto)
bELguGhx

Niepewność na rynku związana z Brexitem sprawiła, że złoto od początku roku podrożało o ponad 25 procent. To przyciąga na ten rynek oszustów, którzy podrabiają sztabki i sprzedają je niczego nieświadomym klientom. Zapomnijcie o tombaku. Teraz tak fałszuje się złoto.

Złoto powróciło do łask, ze względu na nerwowość rynkową związaną z Brexitem. Chcąc ochronić swój kapitał przed nadmierną utratą wartości, gracze decydują się na ulokowanie go w tym kruszcu. W rezultacie wartość żółtego metalu urosła od początku roku o ponad 25 procent, z poziomu nieco ponad 1050 dolarów za uncję do prawie 1350 dolarów za uncję. Większym zainteresowaniem cieszy się również złoto inwestycyjne, kupowane w postaci sztabek lub monet.

Notowania złota wyrażone w dolarach w tym roku

bELguGhz

Kiedyś królował tombak, czyli stop miedzi z cynkiem, który cechował się żółtą barwą i do złudzenia przypominał złoto. Wiele osób dawało się nabrać na biżuterię z tego surowca. Zdarzają się jeszcze naciągacze, którzy próbują wcisnąć nam tombakową biżuterię, wmawiając, że jest ze tego szlachetnego kruszcu. Ale to raczej marginalne przypadki.

Tombak odchodzi w przeszłość. Dziś podrabia się całe sztabki. Według Mirosława Majera, prezesa spółki Inwestycje Alternatywne Profit S.A., te przygotowywane przez wyspecjalizowanych fałszerzy do złudzenia przypominają te certyfikowane. Podrabiane są również złote monety.

Sposoby podrabiania złota

Niektóre podróbki zawierają prawdziwe złoto. Sztabka najczęściej jest pokrywana cienką warstwą kruszcu. Niestety, bez odpowiedniego sprzętu sprawdzenie jej prawdziwości jest bardzo trudne. Cześć podróbek nie ma w sobie ani grama drogocennego kruszcu.

- Niewytrenowane oko nie jest w stanie odróżnić prawdziwego złota od nieprawdziwego. Dlatego polecałbym korzystać z usług firm profesjonalnych. Takich, które mają odpowiedni sprzęt i mogą za jego pomocą właściwie ocenić złoto - radzi Mirosław Mejer w newsrm.tv.

bELguGhF

Niestety na tym polu również znajdziemy oszustów. Gdy wycena jest wykonywana "na oko", zawartość "złota w złocie" może okazać się mniejsza niż mówił sprzedawca.

Jak sprawdzić złoto?

W weryfikacji prawdziwości sztabki lub złotej monety pomaga spektrometr. Z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku podaje on skład chemiczny badanego metalu. Aby sprawdzić kupowaną sztabkę lub monetę nie trzeba jej nawet wyciągać z opakowania. Nie zostaje również uszkodzony certyfikat.

- Zawsze w takim urządzeniu warto sprawdzić nawet opakowanie w tzw. CertiCardach, gdyż one też są podrabiane - dodaje Mejer.

bELguGia
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
MariuszK
5 lata temu
A ja tam się nie dziwię, że pojawia się w sieci taki artykuł, skoro fakty mówią same za siebie i w złoto bardzo opłaca się dziś inwestować. Dla mnie nie potrzeba było tych wszystkich zwyżek po Brexicie, kupuję sztabki już od lat, mam swój zaufany sklep, Mennicę Złota. Dla mnie obecna sytuacja to tylko potwierdzenie faktu, że złoto jest inwestycyjną bezpieczną przystanią.
arek96948
5 lata temu
niestety ale kupno sztabki złota dziś i sprzedaż np. jutro to strata 10-20%. Popatrzcie na ceny sprzedazy i skupu. Kupując dzisiaj trzeba to trzymac latami, a jak historia ceny uncj złota pokazuje, nie zawsze cena rośnie. W 2011 była po 1920$, a dziś jest po ok. 1300. Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" - praktyczna, krok po kroku i polskie realia. Dzięki systemowi opisanemu w tej książce uniknąłem strat. Czekam sobie spokojnie na niższe ceny
fruto
5 lata temu
jakim trza być tempakiem aby pisać taki artykuł kupujący sztapkę złota nie ma sprzętu żeby ją sprawdzić takie artykuły tylko na interi
bELguGib
dfgdfg
5 lata temu
Bzdurny artykul. Juz lece kupować!
lol
5 lata temu
No to rzeczywiście sie wiele dowiedziałem. Czy spektometr odczytuje równiez zawartośc wolframu w środku sztabki czy robi pomiar tylko warstwy zewnętrznej bo jesli tak to co z tego że warstwa zewnętrzna jest ze złota jak w środku mamy kilo wolframu za 51,50 złotych? Autor ty lepiej złota nie kupuj no chyba że stare żarówki będziesz produkował!
...
Następna strona