Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Notowania ropy naftowej idą mocno w górę

Notowania ropy naftowej idą mocno w górę

Fot. AP/FOTOLINK/East News

Nawet 7 proc. zyskuje na wartości baryłka ropy na giełdzie w Londynie. Notowania sięgają 34 dolarów. Nagły ruch w górę pojawił się zaraz po publikacji najnowszego raportu na temat zapasów paliw w USA.

Rządowa agencja zajmująca się rynkiem energii poinformowała, że w ubiegłym tygodniu w magazynach przybyło 8,4 mln baryłek ropy naftowej. To oznacza wzrost zapasów dwukrotnie większy niż tydzień wcześniej.

Zaskoczenie danymi jest tym większe, że analitycy prognozowali dodatkowe 3,8 mln baryłek, czyli przyrost ponad połowę mniejszy.

Raport EIA na temat zapasów paliw powstaje od kwietnia 1979 roku. Dane w nim zawarte opierają się na informacjach dostarczanych przez firmy przemysłu paliwowego i dotyczą tygodnia kończącego się w piątek poprzedzający środową publikację.

Teoretycznie nie jest to najlepsza informacja dla producentów ropy, którzy mogą mieć jeszcze większy problem ze sprzedażą surowca. W konsekwencji rośnie presja na cenę.

Tymczasem nieoczekiwanie kurs ropy na giełdzie zarówno w Londynie jak i Nowym Jorku bardzo mocno idzie w górę. Po godzinie 18:00 jest to już ponad 7-proc. zwyżka.

Obserwuj bieżące notowania ropy naftowej

Być może poprawa nastrojów na rynku surowców wynika ze wzrostu apetytu na ryzyko. W ostatnich godzinach w górę poszły notowania m.in. akcji na europejskich parkietach. W tym kontekście warto wspomnieć o bardzo dobrych danych z gospodarki USA. W środę okazało się, że sprzedaż nowych domów za Oceanem jest wyraźnie wyższa niż oczekiwano. Wyniosła w grudniu 544 tys. wobec szacunków na poziomie 500 tys.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jhg
5.172.235.* 2016-01-29 06:25
Banda spekulantów Sorosa wraca na arenę ? kiedy to się skończy ?

chyba trzeba tych ludzi popędzić zwłaszcza tych naszych ciemniaków na usługach cepeenowych naciągaczy.
ja33
89.69.6.* 2016-01-29 00:08
za 10 lat zaczna stękać ,ze zloza wysychaja..więc niech mysla juz dzis co dalej.
Jacek Placek Piotr
85.14.118.* 2016-01-28 15:05
Nie trzyma się to kupy wcale. Jest gigantyczna nadpodaż ropy i to tej taniej. No chyba, że tak dużo już padło konkurencji łupkowej i podmorskiej (z powodu kosztów wydobycia), że teraz tylko może drożeć surowiec.
Zobacz więcej komentarzy (30)