Notowania

notowania surowców
01.06.2016 11:24

Słabe dane z Chin pogrążyły ceny miedzi

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w maju 50,1 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lightspring / Shutterstock)

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, podobnie jak notowania innych metali przemysłowych, po danych PMI z Chin. Publikacja ta wskazała, że zdrowienie chińskiego sektora przetwórczego jest bardzo "kruche". Czerwony metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany w środę na 4.611 dolarów za tonę po spadku o 1,3 procent.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w maju 50,1 pkt. wobec 50,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 50,0 pkt.

Wprawdzie wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - kurczenie się branży, to poziom 50,1 pkt. jest bardzo blisko kluczowego punktu i "wszystko jest możliwe".

Chińscy statystycy ostrzegają, że popyt na surowce jest słaby, a baza do wzrostu w sektorze przemysłowym nie jest jeszcze zbyt solidna.

Notowania miedzi w maju

Z kolei z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics wynika, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w maju 49,2 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca, co oznacza kurczenie się tego sektora gospodarki.

- Dane z chińskiego sektora przemysłowego sugerują, że nadal w gospodarce są ryzyka dla jej wzrostu. Niekorzystnie dla rynków metali jest umocnienie dolara USA, dlatego rynki czekały na dane PMI - że może one pomogą notowaniom surowców - mówi Daniel Hynes, analityk Australia & New Zealand Banking Group Ltd. w Melbourne.

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w maju 52,1 pkt., wobec prognozowanych 51,5 pkt. W kwietniu analogiczny wskaźnik wyniósł 51 pkt.

Tagi: notowania surowców, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz