Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spadek cen miedzi to efekt dwóch czynników

0
Podziel się:

Widoczne w ostatnich miesiącach spowolnienie w gospodarce Chin przyczyniło się do spadku popytu na metale i zniżki cen miedzi w tym roku o 17 proc.

Spadek cen miedzi to efekt dwóch czynników
(KGHM)

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo dane makro z Chin nadal straszą uczestników rynku. We wtorek miedź jest tam wyceniana na 5.176,50 dolarów za tonę, po spadku o 0,6 proc. Jak wynika z danych giełdy metali w Szanghaju zapasy miedzi wzrosły o ponad 50 procent od końca drugiego kwartału.

Chiny zanotowały w trzecim kwartale 2015 roku najpowolniejsze tempo wzrostu PKB od 2009 roku, o 6,9 proc. Zakładany przez rząd Chin target wzrostu gospodarczego w 2015 roku to tymczasem 7,0 proc.

Słabe są też dane z przemysłu. Produkcja przemysłu w Chinach we wrześniu wzrosła o 5,7 proc. rok do roku, a oczekiwano +6,0 proc. Rada Energetyki Chin obniżyła swoje prognozy wzrostu zużycia energii w Chinach w 2015 roku. Już po danych za trzeci kwartał widać, że popyt jest niższy niż prognozowano.

Tymczasem jak wynika z danych giełdy metali w Szanghaju zapasy miedzi monitorowane przez tę giełdę wzrosły o ponad 50 procent od końca drugiego kwartału. - Dane makro z Chin wpływają negatywnie na ceny metali, szczególnie te związane z przemysłem" - mówi Jia Zheng, analityk East Asia Futures Co. w Szanghaju.

- Również wskaźniki mniejszego zużycia energii w Chinach sugerują, że popyt na metale jest słaby, a ich zapasy rosną - dodaje.

Widoczne w ostatnich miesiącach spowolnienie w gospodarce Chin przyczyniło się do spadku popytu na metale i zniżki cen miedzi w tym roku o 17 proc. Rząd Chin podejmuje działania, aby wesprzeć gospodarkę. W tym celu już pięć razy, od listopada 2014 roku, obniżył stopy procentowe i zwiększył nakłady na rozwój infrastruktury.

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)