Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
04.03.2020 10:50

Tauron Dystrybucja zmodernizował 0,5 tys. km linii dzięki dofinansowaniu z UE

Na obszarze działania spółki Tauron Dystrybucja przy wsparciu funduszy unijnych udało się zmodernizować ponad 500 km linii średniego i niskiego napięcia, podała spółka. Na ten cel pozyskano w latach 2014-2019 197 mln zł. Środki z Unii Europejskiej są w dużej mierze wykorzystywane przy realizacji projektów związanych z przyłączeniem "zielonych" instalacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dotacje unijne wspierają realizacje koncepcji sieci inteligentnej, a także budowę i modernizację sieci napowietrznej, umożliwiające przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE. Tylko w ubiegłym roku Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) z Grupy Tauron zawarł osiem kolejnych umów o dofinansowanie projektów inwestycyjnych na łączną kwotę ponad 38 mln zł, podano.

"Działania te wpisują się w Zielony Zwrot Taurona. Dzięki tym środkom możemy rozwijać energetykę w kierunku bardziej przyjaznej dla środowiska. Dla Grupy Tauron istotne jest wsparcie projektów, których realizacja przyczyni się do wzrostu efektywności energetycznej. Energetyka przyszłości stawia przed nami wyzwania w postaci konieczności zapewnienia odpowiedniej struktury i stanu urządzeń elektroenergetycznych. W tym celu budowana jest inteligentna sieć elektroenergetyczna (ang. smart grid), która wspiera rozwój technologiczny i gospodarczy naszego kraju" - powiedział prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk, cytowany w komunikacie.

Dofinansowanie unijne uzupełnia wydatki Grupy Tauron na nakłady inwestycyjne, które w 2019 r. wyniosły ponad 1,8 mld zł. Dzięki takiej strategii rozwoju firma jest liderem w polskiej branży energetycznej pod względem utrzymania i rozwoju sieci dystrybucyjnej, podkreślono.

"Projekty, które współfinansujemy ze środków pomocowych, muszą spełniać określone kryteria. Unia wysoko ustawiła poprzeczkę i bardzo ważnym kryterium jest ich pozytywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Stąd tak wiele inwestycji i projektów współfinansowanych z tej puli nastawionych jest na poprawę możliwości przyłączenia do sieci instalacji OZE, w tym tak ogromnie przyrastającej liczby mikroinstalacji" - dodał prezes Tauron Dystrybucja Robert Zasina.

W tym roku spółka Tauron Dystrybucja planuje zawarcie nowej umowy o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Działania 7.1. (dla realizacji projektu Budowa GPZ Pilzno wraz z linią zasilającą) oraz 8 umów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, służących modernizacji kolejnych 80 km linii SN na terenie województwa małopolskiego, podsumowano.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Skonsolidowane przychody sięgnęły 18,1 mld zł w 2018 r.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

zibiPołączyć spółki Tauron i PGE powstanie `SUPER GRUPA

Rozwiń komentarze (1)