Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tauron, Enea i PSE mają porozumienie ws. inwestycji w sieci wartych 100 mln zł

0
Podziel się

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), Enea Operator i Tauron Dystrybucja podpisały porozumienie w sprawie koordynacji rozwoju sieci przesyłowej i dystrybucyjnej, podały spółki. Łączna wartość zaplanowanych inwestycji przekroczy 100 mln zł, a zakończenie prac zaplanowano do 2025 r.

Tauron, Enea i PSE mają porozumienie ws. inwestycji w sieci wartych 100 mln zł
bErgOKNx

W ramach porozumienia powstanie m.in. nowa stacja elektroenergetyczna w okolicach Żagania oraz zostanie rozbudowana sieć elektroenergetyczna najwyższych i wysokich napięć 220 kV i 110 kV w regionie. Inwestycje poprawią bezpieczeństwo energetyczne województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego, podano w komunikacie Taurona.

W podpisanym porozumieniu PSE zadeklarowało wybudowanie stacji elektroenergetycznej 220/110 kV Żagań złożonej z rozdzielni 220 kV, rozdzielni 110 kV i jednego autotransformatora 220/110 kV o mocy 275 MVA oraz wybudowanie linii 220 kV łączących SE Żagań z linią 220 kV Leśniów - Mikułowa. Stacja elektroenergetyczna oraz linie 220 kV w całości będą własnością PSE.

"Duże przedsiębiorstwa produkcyjne zlokalizowane w tym regionie potrzebują pewności zasilania, dlatego wspólnie podjęliśmy decyzję o budowie nowej infrastruktury przesyłowej, dzięki której zwiększy się niezawodność dostaw energii elektrycznej. Nowe linie i stacja wpłyną na wzrost bezpieczeństwa energetycznego w tej części Polski, co jest istotne zarówno dla dotychczasowych odbiorców, jak również ma wpływ na decyzje inwestycyjne przedsiębiorców, którzy poszukują lokalizacji, gdzie zapewniona jest ciągłość zasilania" - powiedział wiceprezes PSE Włodzimierz Mucha, cytowany w komunikacie.

bErgOKNz

Enea Operator zobowiązała się do wybudowania lub zmodernizowania napowietrznych linii 110 kV dla dziewięciu ciągów liniowych o łącznej długości 96 km. Wszystkie zostaną wybudowane i zmodernizowane do końca 2025 roku.

"Podjęliśmy bardzo ambitne wyzwanie inwestycyjne, ale świadomi wagi całego projektu jesteśmy zdeterminowani, aby je zrealizować. Skoordynowany rozwój sieci przesyłowej i dystrybucyjnej na tym obszarze to inwestycja, która służyć będzie odbiorcom przez wiele, wiele lat. Bardzo dziękuję partnerom z PSE i Tauron Dystrybucja za współpracę, której pierwszym, ale bardzo istotnym owocem jest to porozumienie" - skomentował prezes Enei Operator Andrzej Kojro, także cytowany w komunikacie.

Tauron Dystrybucja przebuduje natomiast odcinek linii 110 kV relacji GPZ Jankowa Żagańska - GPZ Bolesławiec, o długości 31 km. Zakończenie przebudowy tej linii planowane jest na 2023 rok.

Dodatkowo, obaj operatorzy systemu dystrybucyjnego dostosują pozostałe linie graniczne 110 kV do nowych warunków pracy, wynikających z budowy SE Żagań, poprzez ich przebudowę, dostosowanie temperaturowe, likwidację ograniczeń aparaturowych lub zastosowanie węzłów do analizy dynamicznej obciążalności linii.

bErgOKNF

"Budowa stacji energetycznej Żagań poprawi bezpieczeństwo i warunki pracy sieci 110 kV na strategicznym dla Tauron Dystrybucja obszarze, na którym zlokalizowane są obiekty KGHM, takie jak szyby górnicze i dwie huty miedzi w Głogowie. Ponadto, przebudowa istniejącej linii granicznej, poprawi warunki dostaw energii elektrycznej na terenach północno-zachodnich województwa dolnośląskiego, w tym powiatu bolesławieckiego, zgorzeleckiego i lwóweckiego" - powiedział wiceprezes Taurona Jarosław Broda.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W 2018 r. grupa miała 18,12 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Są właścicielem ponad 14 000 km linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

bErgOKOa
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)