Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tchórzewski: Mamy nadzieję na konsensus wokół OZE i energetyki rozproszonej

2
Podziel się:

Ministerstwo Energii ma nadzieję, że deklaracje partii politycznych dotyczące rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych (OZE), w tym rozproszonej, pomogą w osiągnięciu konsensusu wokół tego kierunku rozwoju, poinformował minister Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski: Mamy nadzieję na konsensus wokół OZE i energetyki rozproszonej

"Bardzo cieszą nas deklaracje kilku partii politycznych, co do konieczności rozwoju energetyki odnawialnej, zwłaszcza w formule społecznej i obywatelskiej" - powiedział Tchórzewski, cytowany na profilu Ministerstwa Energii w serwisie Twitter.

"Mamy nadzieję, że ze względu na duże zainteresowanie środowisk politycznych energetyką rozproszoną, uda się zbudować konsensus wokół proponowanego przez ME kierunku rozwoju energetyki społecznej i rozproszonej" - dodał minister.

9 stycznia propozycję planu transformacji energetycznej Polski przedstawiła Nowoczesna. Partia założyła, że do 2035 r. energia elektryczna powinna być wytwarzana w 50% z odnawialnych źródeł, a do 2050 r. - w 80%. Pozostałe źródła to węgiel (40% w 2035 r.) i gaz (10% w 2035 r. i 20% w 2050 r.). W struktura źródeł odnawialnych przewidziano farmy wiatrowe na lądzie i na morzu, fotowoltaikę, biogaz i biomasę. Całkowity koszt tej transformacji Nowoczesna oszacowała na 550 mld zł.

Z kolei dziś Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) przedstawiło "Pakt dla zielonej energii", który ma być opaty na trzech filarach: tanim prądzie, czystym powietrzu i bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej Partia podkreśliła rolę energetyki prosumenckiej.

Zaprezentowany przez Ministerstwo Energii pod koniec listopada projekt PEP przewiduje m.in. spadek udziału węgla w miksie energetycznym do 60% w 2030 r., osiągnięcie 21% udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto do 2030 r. oraz uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033 r. i bloków o mocy łącznie 6-9 GW do 2043 r. Nakłady inwestycyjne na nowe moce wytwórcze wynikające z PEP do 2040 r. to 400 mld zł. Konsultacje projektu trwają do 15 stycznia br.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
niedoszły pro...
5 lata temu
Zróbcie porządek z podatkami najpierw. Sam chciałem zainwestować w fotowoltaikę. Najlepszą u mnie opcją było umieszczenie ogniw na wolnostojącym garażu. Okazało się, że muszę zapłacić zamiast 8% podatku 23%, bo to jest garaż. Koszt automatycznie wzrósł o 3500. Podziękowałem.
azaz
5 lata temu
Obłuda i zakłamanie tego urzędnika są tak wysokie jak Himalaje ! Podobnie zresztą jak stanowiska partii rządzących poprzednio. Porzekadło mówi : po wynikach ich poznacie - a wynik jest taki, że w energetyce obywatelskiej jesteśmy na szarym końcu w Europie ! Prawda jest taka, że zarówno obecni jak i poprzedni rządcy tępili i dalej tępią energetykę prosumencką ! ! ! Widać to najlepiej po ilości domowych elektrowni i polityce wobec wiatraków na lądzie. No ale w oficjalnych wystąpieniach ZAWSZE słychać propagandowe peany na temat poparcia dla OZE !