Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tchórzewski: Program dla przem. energochłonnego trafi na rząd na przełomie roku

1
Podziel się:

Rada Ministrów będzie mogła zająć się programem dla przemysłu energochłonnego na przełomie roku, zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski: Program dla przem. energochłonnego trafi na rząd na przełomie roku

"Program dla przemysłu energochłonnego jest na końcu przygotowań i powinien się znaleźć na obradach rządu na przełomie roku" - powiedział Tchórzewski podczas panelu na XI XI Europejskim Kongresie Gospodarczym (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest głównym patronem medialnym EKG.

Projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych przewiduje - zgodnie z zapisami w ocenach skutków regulacji (OSR) - że przychody (25%) ze sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (GHG) nie będą stanowić dochodów budżetu państwa, a zamiast tego zasilą Fundusz Rekompensat. W praktyce środki ze sprzedaży uprawnień do emisji GHG przekazywane będą bezpośrednio z giełdy na konto Państwowego Funduszu Celowego, który 75% przekazuje do budżetu, zaś 25% przekazuje na rekompensaty dla przedsiębiorstw i ewentualne dodatkowe koszty BGK wynikające z umowy pomiędzy MPiT będącego dysponentem Funduszu a BGK do wykonywania innych związanych z obsługą Funduszu.

Jak podano w OSR, budżet rekompensat (25% wpływów ze sprzedaży uprawnień) w latach 2019-2020 oszacowano w oparciu o następujące założenia: w 2019 r. przyjęto limit faktycznych wypłat na poziomie 530,97 mln zł biorąc pod uwagę wpływy za 2017 r. Analogicznie w 2020 r., wydatki wyniosą maksymalnie 1 281,12 zł na podstawie danych EEX z MŚ za 2018 r. (25% wpływów z 5,124 mln zł). W kolejnych latach przyjęto wydatki na podstawie szacowanych dochodów z aukcji uprawnień za lata 2019, 2020 etc.

energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
a miało być d...
3 lata temu
połączenie kopalń i energetyki skutek ............... bankructwo energetyczne kraju naj droższy węgiel , prąd , paliwa ....................... wynagrodzenia za to jedne z naj niższych w UE reszta też podskoczy brak wizji systemowej i wiedzy co do górnictwa i zasobów które są w zasięgu możliwości ekonomicznego sensu wydobycia ..............