Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

TOP10 spółek rekomendowanych przez domy maklerskie. Potencjalne zyski idą w dziesiątki i setki procent

11
Podziel się:

Nawet 150 proc. zysku - taki potencjał dostrzegają analitycy w inwestycji w akcje wrocławskiej spółki LiveChat Software. Jeśli sprawdzą się rekomendacje, podwoić oszczędności będzie można kupując udziały w Getin Noble Banku. A to nie jedyne ciekawe opcje wskazywane na 2019 rok przez domy maklerskie.

Większość wydanych ostatnio rekomendacji zakłada wzrosty cen akcji.
Większość wydanych ostatnio rekomendacji zakłada wzrosty cen akcji. (East News, AP/FOTOLINK)

Bardzo wielu giełdowych graczy kończy 2018 rok z niemałym bólem głowy. Bilans dla większości nie jest korzystny, bo warszawska giełda zaliczyła spory zjazd. Niestety kolejne 12 miesięcy też nie będą łatwym czasem. Analitycy ostrzegają przed spadkami cen akcji. Wskazują, że tylko staranny dobór inwestycji może zapewnić sukces.

Domy maklerskie i fundusze w rozmowach z dziennikarzami niechętnie typują konkretne akcje, broniąc się przed ewentualnym zarzutem o polecanie inwestycji nieprofesjonalnym inwestorom. Publikują jednak raporty dotyczące konkretnych spółek. Na podstawie takich rekomendacji z grudnia przygotowaliśmy zestawienie potencjalnie najlepszych opcji do zarobienia pieniędzy w 2019 roku.

Z publicznie dostępnych publikacji z ostatniego miesiąca wynika, że potencjał do jakiegokolwiek zysku na obecną chwilę jest w 34 konkretnych spółkach. Z tego w 18 przypadkach pada konkretne zalecenie "kupuj".

spółka cena aktualna cena docelowa potencjał instytucja
LiveChat 24,05 61,8 156,96% Haitong Bank
Getin Noble Bank 0,37 0,76 105,41% Vestor Dom Maklerski
Synektik 8,9 16,7 87,64% East Value Research
Archicom 11,5 19 65,22% Vestor Dom Maklerski
Elektrobudowa 27 43,5 61,11% Dom Maklerski Noble Securities
R22 14,9 23,7 59,06% Haitong Bank
Selvita 53,8 85 57,99% Vestor Dom Maklerski
Aplisens 10,4 16 53,85% Dom Maklerski Noble Securities
Ten Square Games 79 118 49,37% Haitong Bank
Alior Bank 53,9 78,9 46,38% Haitong Bank

Można nawet podwoić oszczędności

Do zarobienia jest teoretycznie kilkanaście lub kilkadziesiąt procent, ale największymi optymistami są eksperci Haitong Banku którzy w stosunkowo niewielkiej i mało znanej spółce LiveChat widzą potencjał do wzrostu kursu akcji aż o blisko 150 proc. W środę na giełdzie chodzą po 24 zł. Tymczasem analitycy wyceniają je na dokładnie 61,80 zł. Jeśli taki scenariusz zrealizowałby się, z 10 tys. zł można zrobić prawie 26 tys. zł.

Haitong Bank wskazuje, że oprogramowanie wrocławskiej spółki okazało się strzałem w dziesiątkę i może z powodzeniem budować coraz większą bazę klientów, z których będą coraz większe przychody. Podkreśla, że jest to bardzo wydajny biznes.

Na dzień 1 stycznia z płatnego rozwiązania LiveChat korzystało ponad 26 tys. klientów (w rok liczba ta wzrosła o 12,5 proc.). Wrocławska firma jest jednym z największych na świecie dostawców oprogramowania typu "live chat dla biznesu".

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Szansa na podwojenie zainwestowanych pieniędzy na akcjach Getin Noble Banku - wynika z wyliczeń analityków Domu Maklerskiego Vestor. Jedną akcję banku Leszka Czarneckiego wyceniają na 76 groszy, podczas gdy w środę kurs wynosił zaledwie 37 groszy. W opracowaniu eksperci wskazują, że praktycznie cały sektor bankowy został mocno przeceniony w ubiegłym roku. Stąd potencjał do odbicia.

W przypadku Getina ubiegłoroczne tąpnięcie było niemal największe. Wartość banku spadła w 12 miesięcy o prawie 80 proc. Negatywny wpływ na wizerunek banku miał konflikt Leszka Czarneckiego z KNF (słynna taśma). Dodatkowo bank przynosi regularnie straty, objęty jest planem restrukturyzacyjnym, a ostatnio obniżono mu też ratingi. Pytanie tylko, czy reakcja inwestorów nie było przesadzona? Analitycy DM Vestor sugerują, że z taką sytuacją właśnie możemy mieć do czynienia.

Podium spółek z największym potencjałem zamyka Synektik. Firma, która jest w Polsce m.in. wyłącznym dystrybutorem robota da Vinci (najbardziej zaawansowany system robotyczny wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych), ma szanse iść w górę w giełdowej hierarchii. Eksperci East Value Research szacują jej wartość na 142 mln zł wobec obecnych niecałych 76 mln zł. Dla inwestorów to szansa na prawie 90 proc. zysku.

50 procent plus

W TOP10 spółek z najwyższymi wycenami wszystkie mają potencjał do co najmniej 50 proc. zysku. Blisko 60 proc. wyżej od bieżącej ceny na giełdzie wyceniają akcje Elektrobudowy analitycy Domu Maklerskiego Noble Securities. Największa w Polsce firma, działająca w branży elektroinstalacyjnej, ma za sobą bardzo ciężki rok. Eksperci oceniają jednak, że najgorsze ma już za sobą. Przewidują, że straty z 2018 roku spółka przekuje w rosnące zyski. W 2019 roku mogą wynieść 16 mln zł, a w 2020 roku około 19 mln zł.

Domy Maklerskie z optymizmem patrzą w przyszłość Archicomu (deweloper), którego akcje można kupić po 11,5 zł, a potencjalnie mogą dojść wkrótce do 19 zł (+65 proc.).

Swoich reprezentantów ma branża IT/rozrywki. Mowa o R22 (usługi hostingowe i sprzedaż domen internetowych m.in. Domeny.pl, SuperHost i Biznes-Host) i Ten Square Games (polski producent oraz wydawca gier mobilnych i przeglądarkowych). Jeśli sprawdzą się rekomendacje, będzie można na nich zarobić odpowiednio 60 i 50 proc.

Zestawienie uzupełniają akcje biotechnologicznej Selvity, która pracuje m.in. nad stworzeniem innowacyjnego leku, który ma pomóc chorym na raka. DM Vestor wycenia je 58 proc. powyżej bieżącej ceny. Podobnie w przypadku Aplisens - producenta przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej.

Zazwyczaj największy potencjał drzemie w mniej znanych spółkach. W TOP10 znalazł się jednak także Alior Bank. Haitong Bank oszacował wartość jego akcji na 78,9 zł za sztukę. Biorąc pod uwagę, że teraz jedna kosztuje niecałe 54 zł, przy takim scenariuszu z 10 tys. zł można zrobić ponad 14,5 tys. zł.

Oczywiście trzeba pamiętać że rekomendacje wydawane przez domy maklerskie są tworzone na dany moment i biorą pod uwagę pewne założenia co do przyszłości, które obarczone są dużym błędem. Tym samym nie ma żadnej gwarancji, że cena podana w raporcie zostanie osiągnięta. Jednak samo wyróżnienie zaleceniem "kupuj" może być ważną wskazówką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Ale bajki
4 lata temu
Haha
Analityk
4 lata temu
Fundusze zwykle rekomendują „kupuj” dla akcji, których chcą się pozbyć. To proste i logiczne. Gdyby było inaczej po prostu by kupowały nikogo nie informując.
Myślący
4 lata temu
Wiadomość dla frajerów którzy mają dużo do stracenia !!!
Wsad
4 lata temu
Inwestuje od dluzszego okresu.Dywersyfikuje koszyk , troche fundusze, troche akcje, troche lokaty itp. Podsumowujac kilkuletno okres zsumowalem zyski i wyszlo ze srednia nie przekracza 2-3%. Tak ze nie ma co kombinowac tylko forsa na lokaty w roznych bankach by miec fundusz gwarancyjny. A tal na marginesie na kazdej formie oszczedzania czy inwestowania zarabia zawsze bank lub bioro maklerskie nie ponoszac zsdnego ryzyka. I o to w tym chodzi.
Rety
4 lata temu
Interesuje mnie analiza takich prognoz z ostatnich trzech lat. co się sprawdziło tym analitykom?