Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|

Trudne półrocze dla energetyki. ZE PAK z dużą stratą

6
Podziel się:

Strata netto Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 260,8 mln zł. Zawiniły m. in. ograniczenia związane z pandemią oraz pogoda.

Trudne półrocze dla energetyki. ZE PAK z dużą stratą
(Wikipedia)

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), którego głównym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz-Żak, poradził sobie znacznie gorzej niż w analogicznym półroczu rok temu, kiedy odnotował zysk wysokości 36,7 mln zł.

"W pierwszym półroczu m.in. dobre warunki pogodowe dla energetyki wiatrowej oraz ograniczenia nakładane na gospodarkę wynikające ze stanu pandemii wywołanego chorobą COVID-19, a także pogorszenie relacji między notowanymi cenami energii elektrycznej i uprawnień do emisji dwutlenku węgla wpłynęły negatywnie na możliwości sprzedaży energii elektrycznej przez grupę" - czytamy w raporcie.

Grupa ZE PAK, w której ZE PAK jest spółką dominującą, zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego, jak również wytwarzaniem oraz sprzedażą energii elektrycznej i ciepła.

Zobacz także: Strajk rolników w Warszawie. Prezes PSL pójdzie na protest

Przychody ZE PAK spadły w pierwszym półroczu o 25,3 proc. rok do roku, do 1,05 mld zł.

Grupa ZE PAK zanotowała 32,54 proc. łącznego spadku wolumenu sprzedaży energii z własnej produkcji oraz energii zakupionej.

"Spadek sprzedaży energii elektrycznej oraz realizowane niższe marże wpłynęły na pogorszenie wyników finansowych grupy w porównaniu z wynikami notowanymi w 2019 roku" – czytamy w raporcie.

Zdaniem zarządu zmieniające się relacje cen energii elektrycznej i uprawnień do emisji dwutlenku węgla mogą mieć znaczenie dla przyszłych wyników spółki.

ZE PAK już wcześniej informował, że odpisy aktualizujący pomniejszą skonsolidowany zysk netto o 201 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Irena
4 lata temu
Trump też ma straty i nie płaci podatków
darecc
4 lata temu
Ale wdepnął ten nasz Pan Miliarder! Zachciało mu się węglowego imperium ZE PAK, a nie chciało mu się poczytać o zmianach klimatycznych...
Bunia
4 lata temu
A to nie ten pan Solorz, który promuje "czyste środowisko i przyjazne dla środowiska źródła energii". I Bóg go wysłuchał.
kiel
4 lata temu
Trza będzie podnieść cenę prądu.
DS
4 lata temu
Przykład firm wiatrowych na morzu w Bretanii (największych na świecie, rozwalających eko system): energia teraz kosztuje 50€ MWh. Postawi się wiatraki za 5mld€. Wtedy energia będzie za 150€ MWh! Ludzie, to schizofrenia, jakby była tańsza to by był sens inwestować na to kasę, tak lepiej zostawić to co jest. Przecież żeby zapłacić droższy o 3 razy rachunek będziemy musieli więcej pracować jako niewolnicy i więcej spalać co2!