Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
25.03.2020 13:13

UOKiK proponuje zmniejszenie maks. kosztów odsetkowych kredytu konsum. do 45%

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) proponuje zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego do 45% w ramach tarczy antykryzysowej, poinformował Urząd.

Podziel się
Dodaj komentarz

W przedstawionej przez UOKiK propozycji zmian przepisów w ramach tarczy antykryzysowej dla pożyczek krótszych niż 30 dni, koszty pozaodsetkowe nie będą mogły wynieść więcej niż 5%, zaś dla produktów trwających 30 dni i dłużej poziom kosztów będzie mógł wynosić od 15% plus 6% za każdy rok trwania pożyczki - czyli, przykładowo, nie więcej niż 21% przy pożyczce udzielonej na rok. Dodatkowo, niezależnie od długości trwania pożyczki, poziom kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 45%, podano.

"W ramach tarczy antykryzysowej zaproponowaliśmy, aby tymczasowo wyznaczyć ustawowo niższy, maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych dla kredytów konsumenckich (w tym pożyczek udzielanych konsumentom). Przykładowo: obecnie pożyczając tysiąc złotych na siedem dni, koszty mogą wynieść ponad 250 zł. W propozycji UOKiK byłoby to pięć razy mniej, bo ok. 50 zł" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

W przypadku kredytów konsumenckich udzielanych na dłużej niż miesiąc propozycja UOKiK redukuje koszty o ok. połowę. Konsument pożyczający 1000 zł na trzy miesiące, maksymalnie poza odsetkami miałby do zapłacenia 165 zł zamiast 324 zł obowiązujących obecnie.

"Redukcja kosztów pozaodsetkowych jest absolutnie kluczowa z punktu widzenia obniżenia całkowitych kosztów kredytów konsumenckich czy pożyczek. Odsetki w przypadku krótkoterminowych kredytów są stosunkowo niewielkie, mogą wynieść do 9% rocznie. W naszym przykładzie konsument pożyczający 1000 zł na tydzień zapłaciłby odsetki w wysokości jedynie ok. 2 zł" - czytamy dalej.

"Trwają w tej chwili prace nad ostatecznym kształtem tarczy antykryzysowej i liczę, że znajdą się w niej również nasze propozycje. Mam nadzieję na odpowiednią reakcję przedsiębiorców w tym trudnym, ale przejściowym okresie. Firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe powinny wyjść naprzeciw potrzebom klientów i wdrażać rozwiązania prokonsumenckie. Jest to niezbędne, aby konsumenci mogli te produkty nie tylko spłacić, ale również korzystać z nich w tym trudnym okresie przy obniżonym koszcie. To czas próby dla nas wszystkich - przedsiębiorców i konsumentów. Warto, abyśmy z tego okresu wyszli z przeświadczeniem, że instytucje świadczące usługi finansowe są odpowiedzialne społecznie i potrafią stanąć na wysokości zadania" - powiedział także Chróstny.

UOKiK podał, że w przypadku przyjęcia proponowanych przez Urząd przepisów, przekroczenie dopuszczalnych poziomów kosztów pozaodsetkowych będzie powodowało znaczące sankcje finansowe, wynoszące do 10% rocznego obrotu.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

Luki234Jestem zwolenikiem pomocy tym którzy tego potrzebują

Rozwiń komentarze (1)