Notowania

energetyka
03.12.2019 11:53

URE: Sprzedano ok. 220 GWh energii z OZE w ramach aukcji za blisko 138 mln zł

W pierwszej tegorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (OZE) dedykowane instalacjom już istniejącym wygrało dwóch wytwórców energii elektrycznej w istniejących biogazowniach rolniczych (w tym z wysokosprawnej kogeneracji) o mocy zainstalowanej powyżej 1 MW, podał Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Podziel się
Dodaj komentarz

"W wyniku rozstrzygnięcia aukcji AZ/2/2019 sprzedano blisko 220 GWh energii elektrycznej o wartości prawie 138 mln zł. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia wyniosła 617,5 zł/MWh, natomiast maksymalna cena sprzedaży wniosła 633,9 zł/MWh. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać zakontraktowana w tej aukcji wynosiła ponad 3,4 TWh, a jej wartość to blisko 2,2 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie URE podało, że w pierwszej aukcji oznaczanej jako AZ/1/2019 mogli wziąć udział wytwórcy energii w instalacjach biomasowych i biogazownie inne niż rolnicze o mocy powyżej 1 MW, ale ona nie została rozstrzygnięta, ponieważ nie zgłosiła się wymagana liczba oferentów. Zgodnie z zapisami ustawy o odnawialnych źródłach energii, aukcję rozstrzyga się, jeżeli złożono nie mniej niż trzy ważne oferty spełniające wymagania określone w ustawie. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana podczas tej aukcji to 34 TWh, a jej wartość to 20,74 mld zł.

"W drugiej aukcji - AZ/2/2019 - mogli wziąć udział wyłącznie wytwórcy energii elektrycznej w istniejących biogazowniach rolniczych (w tym z wysokosprawnej kogeneracji) o mocy zainstalowanej powyżej 1 MW. Do aukcji zgłoszono 3 oferty, przy czym zwycięskie oferty dotyczyły dwóch instalacji zgłoszonych przez dwóch wytwórców - zadziałała tu bowiem reguła 'wymuszenia konkurencji', zgodnie z którą aukcję tę wygrali uczestnicy, których oferty łącznie nie przekroczyły 80% ilości energii objętej wszystkimi ofertami" - czytamy także.

Wcześniej w połowie października URE podał, że tegoroczne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w instalacji OZE dla instalacji istniejących o mocy zainstalowanej wyższej niż 1 MW odbędą się 25 i 26 listopada, natomiast dla instalacji istniejących o mocy niższej lub równej 1 MW przewidziano aukcje 2, 3 i 4 grudnia. Z kolei aukcje dla nowych instalacji odbędą się 5, 6, 12 i 13 grudnia dla instalacji o mocy wyższej niż 1 MW oraz w dniach 9-11 grudnia dla instalacji o mocy mniejszej lub równej 1 MW.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz