Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Urząd skarbowy uderza w spółkę Kulczyka. Chodzi o rozliczenia Ciechu z VAT

3
Podziel się:

Urząd skarbowy nierychliwy, ale... Za transakcję z 2013 roku kontrolowany przez Sebastiana Kulczyka Ciech może zapłacić łącznie prawie 50 mln zł. Urząd twierdzi, że w ten sposób uniknięto zapłacenia VAT.

Sebastian Kulczyk, główny akcjonariusz Ciechu
Sebastian Kulczyk, główny akcjonariusz Ciechu (East News, marcin kmieciński)

Do pełnomocnika spółki Verbis ETA - spółki zależnej Ciechu - wpłynął protokół badania ksiąg w związku z postępowaniem prowadzonym przez Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie. Chodzi o podatek z tytułu rozliczenia VAT za czwarty kwartał 2013 roku - podał Ciech.

Głównym akcjonariuszem Ciechu (51 proc. akcji) jest KI Chemistry s. à r. l. z siedzibą w Luksemburgu, spółka zależna od Kulczyk Investments (też z Luksemburga), która z kolei należy do Sebastiana Kulczyka.

Spółka zależna Ciechu oraz jej doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem urzędu. Ten zakwestionował prawo odliczenia VAT od części wkładu niepieniężnego (aport) wniesionego przez Ciech na kapitał zapasowy spółki zależnej.

Zobacz też: Nino o biznesie: Sebastian Kulczyk: nadal trochę marzę, by być muzykiem

"Zdaniem urzędu podstawę opodatkowania aportu stanowi kwota równa wartości nominalnej objętych przez Ciech akcji spółki zależnej, wbrew interpretacji podatkowej wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Ciech" - podano w komunikacie.

Spółka wymieniła przy okazji kwoty, jakie mogą obciążyć jej finanse. Chodzi o 30,8 mln zł niezapłaconego podatku VAT oraz o odsetki, które na dziś wynoszą 13,5 mln zł.

"W związku z faktem, iż cała kwota podatku VAT została odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z obecnym stanem faktycznym - na skonsolidowane przepływy pieniężne Grupy Ciech wpływ może mieć zapłata odsetek, o których mowa powyżej" - podaje spółka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
nalezy sie
3 lata temu
Wszyscy placa , i pan kulczyk rowniez , Prawidlowo i sprawiedliwinalezy sie ,e
iga
3 lata temu
Może akcję kupi Morawiecki, niska cena.......a on ma zmysł do interesów.
doimy?
3 lata temu
Skarbówka czekała tyle lat żeby urosły odsetki ??? Podatki płacimy na bieżąco , nie rozumiem opieszałości skarbówki,