Notowania

Wall Street na plus. Blisko wielkiej transakcji

Notowaniom za oceanem sprzyjała zaskakująca rewizja PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/FOTOLINK/EAST NEWS)

Wczoraj przez słabszą końcówkę nie udało się utrzymać indeksu S&P500 powyżej średniej 100-sesyjnej, która została przebita w dół we wtorek. Dziś mieliśmy kolejną próbę powrotu powyżej tej średniej i znów nieudaną, choć było bardzo blisko.

Indeks rozpoczął sesję w okolicach wczorajszego zamknięcia, po pół godzinie przebił się przez średnią zyskując 0,4 procent, a w czasie gdy kończył się handel w Europie, wzrosty sięgały 0,7 procent. Od tego momentu indeks zaczął jednak stopniowo oddawać zdobyte wcześniej punkty, a na pół godziny przed końcem sesji zyski niemal całkowicie zniknęły. Ostatecznie S&P500 zakończył sesję wzrostem o 0,2 procent, punkt poniżej wspomnianej średniej. Dow Jones zyskał 0,11 procent, a z trzech głównych indeksów zdecydowanie najsilniejszy był Nasdaq, który wzrósł o 0,75 procent.

Notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Prezydent Obama poinformował, że nie ma jeszcze decyzji co do tego czy atak na Syrię będzie miał miejsce. USA i Wielka Brytania czekają nadal na wyniki prac inspektorów ONZ w Syrii.

Kurs baryłki WTI stracił dziś 1,3 procent, a Brent 1,5 procent. Sektor spółek energetycznych, mocny na poprzednich sesjach, był dziś najsłabszym na szerokim rynku (-0,9 procent). Z kolei zdecydowanym liderem wzrostów była telekomunikacja (+1,5 procent, ale to akurat najmniejszy sektor na rynku), dzięki akcjom Verizon (+2,7 procent).

Vodafone rozmawia z Verizon na temat sprzedaży swoich 45 procent udziałów w Verizon Wireless, za... 130 mld dolarów. Byłaby to trzecia największa tego typu transakcja w historii.

Dane makro z USA były dziś całkiem dobre. Drugi odczyt PKB za II kwartał przyniósł rewizję dynamiki kwartalnej (zannualizowanej) do 2,5 procent z 1,7 procent, względem 1,1 procent w I kwartale. Konsensus prognoz zakładał wzrost o 2,2 procent. Największym źródłem rewizji był eksport netto, który miał zerową kontrybucję do PKB, podczas gdy w pierwszej publikacji Biuro Analiz Statystycznych zakładało ujemną kontrybucję rzędu 0,8 punktu procentowego. Pozostałe kategorie nie uległy większej rewizji.

Zgodnie z wstępnym raportem wydatki konsumentów wzrosły w ostatnim kwartale o 1,8 procent (względem 2,3 procent i 1,7 procent odpowiednio w dwóch poprzednich kwartałach) i taki też wynik podano w dzisiejszej publikacji. Kontrybucja wydatków do wzrostu PKB wyniosła +1,2 punka procentowego. Sprzedaż finalna krajowa, czyli główny wskaźnik popytu wewnętrznego (PKB - Zapasy - Eksport Netto) wzrosła o 1,9 procent, nieznacznie mniej niż 2,0 procent szacowane w raporcie wstępnym. W ujęciu rocznym PKB wzrosło o 1,6 procent (wstępnie szacowano 1,4 procent), wobec 1,3 procent po I kwartale.

Z jednej strony wyższa dynamika PKB może przybliżać Fed do pierwszego cięcia programu QE we wrześniu, ale trzeba też wziąć pod uwagę to, że rewizja w górę nie wynikała z poprawy w popycie wewnętrznym, a to on jest kluczowy, tylko w zewnętrznym (eksport netto), o czym rynek dobrze wiedział po ostatniej publikacji miesięcznych danych o handlu zagranicznym.

Przy okazji drugiej publikacji PKB są też każdorazowo podawane pierwsze szacunki łącznych zysków przedsiębiorstw amerykańskich za dany kwartał. Zyski wzrosły w II kwartale do najwyższych poziomów w historii, odrabiając pewne straty z początku roku i były wyższe od ubiegłorocznych o 5,8 procent (w I kwartale było to +3,5 procent). Dynamika kwartalna zannualizowana wyniosła +10,5 procent, co jest dobrym wynikiem, zwłaszcza wobec spadku o 2,6 procent kwartał wcześniej.

Liczba nowych wniosków o zasiłki spadła w ubiegłym tygodniu do 331 tys. z 337 tys., co było zgodne z oczekiwaniami. Średnia 4-tygodniowa wynosi 331 tys.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m203213.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spolki;energetyczne;przerywaja;spadki;indeksow;w;usa,237,0,1371629.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spółki energetyczne przerywają spadki w USA Prawdopodobieństwo zbrojnej interwencji Stanów Zjednoczonych w Syrii nie zniechęciło inwestorów z Wall Street do kupowania akcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m203215.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/hustawka;nastrojow;na;wall;street,231,0,1370087.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Huśtawka nastrojów na Wall Street Pierwsza w tym tygodniu sesja w USA rozpoczęła się od wzrostów, ale w drugiej części dnia nastroje się pogorszyły.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/m247924.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/kontynuacja;spadkow;na;wall;street;mieszane;nastroje;po;protokole;fomc,166,0,1367462.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dalsze spadki na Wall Street. Przyczyna? W rezultacie S&P 500 stracił dziś 0,58 proc., Nasdaq spadł o 0,38 proc. a DJI o 0,70 proc.
Tagi: wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
Noble Funds TFI
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz