Notowania

finanse
10.12.2015 16:57

Adiuvo: Fundusz JPIF zainwestował 17,6 mln zł, planuje kolejne inwestycje

Podziel się
Dodaj komentarz

Joint Polish Investment Fund (JPIF) - fundusz venture capital utworzony przez Adiuvo Investments i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - dokonał trzech pierwszych inwestycji portfelowych na łączną kwotę 17,6 mln zł, a kolejne 4 potencjalne inwestycje są obecnie analizowane, podała spółka.

"W ciągu ostatnich 9 miesięcy zapoznaliśmy się z ponad siedemdziesięcioma projektami z segmentu medycyny spersonalizowanej, digital health i urządzeń medycznych. Dotychczas spośród udało wybraliśmy pięć do dalszego wnikliwego due diligence. W przypadku trzech z nich - Manta Instruments, Sound Object oraz HealthUp - już sfinalizowaliśmy umowy inwestycyjne. Dwie kolejne umowy są w trakcie negocjacji ostatnich warunków i liczymy, że niebawem zostaną podpisane" - powiedziała Kreske Nickelsen, prezes i partner generalny JPIF, cytowana w komunikacie.

Amerykańska spółka Manta Instruments komercjalizuje technologię, która pozwala na detekcję i oznaczanie rozmiarów nanocząsteczek w znacznie bardziej efektywny sposób, niż technologie dostępne na rynku. Polska firma Sound Object Technologies rozwija projekt z dziedziny inżynierii dźwięku i przetwarzania sygnału dźwiękowego. Natomiast HealthUp, również z Polski, prowadzi projekt w zakresie rozwoju oraz komercjalizacji zdalnego, kompatybilnego z urządzeniami mobilnymi urządzenia stosowanego w pulmonologii, służącego do prowadzenia różnorodnych badań układu oddechowego.

Środki zostaną przekazane spółkom w kilku transzach, po osiągnięciu przez nie kolejnych kamieni milowych, co pozwoli funduszowi na kontrolowanie procesu inwestycji. Horyzont czasowy inwestycji został ustalony na "do 3 lat".

"Cieszymy się, że możemy finansować te projekty poprzez JPIF. Będziemy teraz kontynuować wspieranie tych niezwykle interesujących technologii, które mogą istotnie przyspieszyć tempo rozwoju segmentu telemedycyny. Dostępność tych rozwiązań dla użytkowników umożliwi zapobieganie i walkę z wieloma bardzo powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi. Zależy nam, aby, oprócz niezbędnych środków finansowych, zapewnić tym projektom także pełne wsparcie zarządcze i merytoryczne na każdym etapie działań. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu osób posiadających niezbędne know-how, uda nam się rozwinąć w Polsce projekty o międzynarodowym potencjale" - powiedział Axel Polack, partner generalny JPIF.

"W JPIF koncentrujemy się strategicznie przede wszystkim na projektach z zakresu technologii medycznych, podczas gdy Adiuvo Investments bezpośrednio inwestuje oraz rozwija technologie i produkty z dziedziny biomedycyny, żywności funkcjonalnej oraz nutraceutyków. W ten sposób uzyskujemy dostęp do szerokiego spektrum najbardziej innowacyjnych w skali światowej technologii w dwóch najdynamiczniej rozwijających się obecnie segmentach rynku o ogromnym potencjale wzrostu" - dodała Anna Aranowska-Bablok, członek zarządu Adiuvo Investments i partner generalny JPIF.

Kolejne inwestycje funduszu planowane są już na kolejne 6 miesięcy. Prace dotyczą obecnie czterech projektów, z czego dwa są na etapie finalizowania procesu due diligence oraz zapisów umów inwestycyjnych. W obszarze zainteresowań funduszu pozostaną w szczególności projekty adresujące potrzeby wzmocnienia działań profilaktycznych, uczestniczenia pacjentów w procesie monitorowania stanu ich zdrowia i ich aktywnego udziału w procesie leczenia.

JPIF to 10-letni fundusz utworzony w wyniku konkursu wygranego przez Adiuvo Investments. Powstał w ramach uruchomionego przez NCBR pilotażowego przedsięwzięcia BRIdge VC - pierwszego w Polsce instrumentu oferującego publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych z udziałem funduszy typu venture capital. Jest w całości poświęcony inwestycjom life science, w szczególności w branżę urządzeń i technologii medycznych oraz digital health. Kapitalizacja JPIF wynosi 157,5 mln zł, z czego 82,5 mln zł zadeklarowało NCBR, a 75 mln zł - inwestorzy prywatni (w tym 70 mln zł - Adiuvo).

Adiuvo Investments to firma inwestująca w projekty biotechnologiczne. Celem firmy jest globalna komercjalizacja produktów, w tym m.in. EstheChoc - odmładzającej czekolady. Technologie komercjalizowane przez Adiuvo opracowywane są m.in. na uniwersytecie Cambridge. Od października 2015 r. spółka jest notowana na rynku głównym GPW, jest także wiodącym akcjonariuszem notowanego na NewConnect Airway Medix.

Tagi: finanse, bankowość, chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz