Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcje właściciela sieci Empik zawieszone. Będą przymusowo wykupywane

3
Podziel się:

Wezwanie po raz kolejny wystosowała firma Krockella.

Akcje właściciela sieci Empik zawieszone. Będą przymusowo wykupywane
(Magic Madzik / Flickr (CC BY 2.0))

Porozumienie głównych akcjonariuszy grupy Empik Media & Fashion (EMF) chce skupić od drobnych inwestorów akcje pozostałe w obrocie na giełdzie. Zarząd GPW w związku z tym podjął decyzję o wstrzymaniu handlu.

Od wtorku rana nie można kupować ani sprzedawać na giełdzie akcji EMF. To efekt zarządzenia GPW, która chce umożliwić przeprowadzenie procesu przymusowego wykupu udziałów przez większościowego właściciela. Przepisy regulują, że takie uprawnienie przysługuje po osiągnięciu co najmniej 95 proc. akcji. Obecnie w rękach Porozumienia akcjonariuszy Empik M&F jest 98,7 proc. udziałów.

Wezwanie ogłosiła spółka Krockella s.r.o. Chce odkupić 1 368 994 akcji, stanowiących 1,3 proc. kapitału zakładowego EMF. Za jedną sztukę płaci po 4,35 zł - o 18 groszy więcej niż cena, po której po raz ostatni (w poniedziałek) zawarto transakcję na giełdzie.

Tegoroczne notowania akcji EMF

Osoby, które są w posiadaniu akcji EMF mają czas na odpowiedź na wezwanie do 29 lipca.

To już kolejne wezwanie firmy Krockella. W maju nabyła 23,55 mln akcji Empik Media & Fashion, reprezentujących 22,3 proc. kapitału zakładowego oraz ogólnej liczby głosów. Łącznie z akcjami posiadanymi pośrednio, spółka miała prawie 50 proc. udziałów.

Na porozumienie akcjonariuszy, które chce mieć w swoich rękach wszystkie akcje, składają się oprócz Krockelli: Penta Investments Limited, Bookzz Holdings Limited, EMF Holding 2 B.V., Marek Ondrejka, Krockella Limited oraz EMF Holding 4 B.V.

Zazwyczaj przymusowy wykup akcji poprzedza wycofanie spółki z giełdy. Oficjalnie takie deklaracje nie padają, choć byłoby to korzystne pod względem większej swobody działania. Obecność na giełdzie wiąże się z restrykcyjnymi wymogami m.in. w zakresie informowania na temat ważnych wydarzeń, a według zapowiedzi EMF, przed grupą jeszcze poważne zmiany.

Pod koniec maja prezes Grupy EMF Krzysztof Rabiański nie wykluczał sprzedaży sieci salonów Empik. Wspominał o transakcji, która mogłaby przekroczyć 1 mld zł. Póki co Empik przechodzi restrukturyzację, która ma potrwać do 2018 roku.

Na początku roku doszło za to do sprzedaży innego biznesu - Grupy Smyk za 1,06 mld zł. Nabywcą była firma Coortland Investments.

Grupa Empik Media & Fashion jest dystrybutorem produktów z kategorii media, rozrywka, lifestyle, artykuły dziecięce, odzież, obuwie, kosmetyki. Grupę tworzą spółki o profilu operacyjno-handlowym oraz Empik Media & Fashion jako spółka holdingowa.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
black power
8 lat temu
TO JEST WYWŁASZCZENIE (w imię wielkiego kapitału)! Przepisy o możliwości przymusowego wykupu w czasach Kodeksu Handlowego zostały uznane za niekonstytucyjne. Ale światli posłowie na nowo taką możliwość przywrócili w Kodeksie Spółek Handlowych - ale wówczas TK już nie miał takiej woli by się z tym rozprawić. Pytam gdzie jest wykonawca woli (jak twierdzi) Suwerena?! Pozwoli na takie działanie?
Blaszczak
8 lat temu
nawet niewiem co to jest ten empik i czym się zajmuje
Tomek
8 lat temu
Przymusowo? A ja nie chcę sprzedać - podobają mi się!!!