Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Alibaba kupił giganta hipermarketów. W porozumieniu z Auchan wychodzi poza internet

Alibaba kupił giganta hipermarketów. W porozumieniu z Auchan wychodzi poza internet

Jack Ma, założyciel Alibaba może sobie pogratulować. Razem z Auchan przejął największego operatora hipermarketów w Chinach Fot. AFP/EAST NEWS
Jack Ma, założyciel Alibaba może sobie pogratulować. Razem z Auchan przejął największego operatora hipermarketów w Chinach

Chiński gigant sprzedaży internetowej - Alibaba Group - postanowił wyjść poza handel w sieci. W poniedziałek ogłosił, że przejmuje udziały w operatorze hipermarketów - Sun Art Retail Group. Będzie to kosztować prawie 3 mld dol. Pomaga mu w tym francuski Auchan.

Dokładnie 22,4 mld dolarów hong-kongskich, czyli w przeliczeniu 2,87 mld dol. wyniesie wartość transakcji przejęcia największej sieci hipermarketów w Chinach przez największą chińską i światową firmę handlu internetowego - Alibaba Group. Alibabę, który przychodami przegonił w ubiegły roku nawet Amazona.

Przejmowana firma Sun Art Retail Group Ltd. ma około 8,2 proc. udziału w chińskim rynku detalicznym, operując siecią 450 hipermarketów w całych Chinach pod znakami RT-Mart i znanej u nas francuskiej sieci Auchan - podała agencja Reuters.

W Chinach liczą się szczegóły. Różnicę robi nawet opakowanie


 

Transakcja to zresztą część aliansu strategicznego z Auchan Retail. Alibaba kupi część udziałów w Sun Art Retail, ale Francuzi też wyłożą pieniądze i dokupią pakiet. Po transakcji grupa Auchan będzie miała 36,18 proc. w Sun Art Retail, Alibaba 36,16 proc., a konglomerat Ruentex, sprzedający swoje udziały - 4,67 proc.

Alians ma na celu atak na chiński rynek handlu detalicznego żywnością, wyceniany na 500 mld dol. rocznie. Grupa Alibaba zdecydowała się na inwestycję, bo mimo rozwoju handlu w sieci aż 85 proc. rynku nadal odbywa się off-line.

W 2015 roku Alibaba zainwestował już 9,3 mld dol. w sieć z materiałami budowlanymi. W ostatnich latach uruchomił wiele bezzałogowych sklepów, w tym z żywnością i kawą.
auchan, przejęcie, chiny, hipermarkety, alibaba group
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
sceptyk
2017-11-22 17:52
Znaczy się CHIŃCZYCY TRZYMAJĄ SIĘ MOCNO!?
awa
2017-11-22 09:48
to karzeł.......................
XD
2017-11-21 08:13
Podoba mi się, że nikt nie jest w stanie czytać ze zrozumieniem. Alibaba wraz z Auchan kupują udziału w CHIŃSKIEJ firmie działającej tylko W CHINACH. Żaden to ma związek z sklepami w Polsce.
Pokaż wszystkie komentarze (25)