Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Alumetal przedstawił strategię na najbliższe lata

0
Podziel się:

Zobacz, jakich wyników oczekuje zarząd spółki.

Alumetal przedstawił strategię na najbliższe lata
(Jorge Franganillo / Flickr (CC BY 2.0))

Dzięki korzystnemu otoczeniu rynkowemu, zarząd Alumetalu pozostaje optymistyczny co do wyników w całym 2015 roku. Prezes przedstawił strategię spółki na kolejne lata. Duże nadzieje wiąże z rynkiem węgierskim.

- Niezmienny jest cel wzrostu EBITDA i zysku netto o 12,5 proc.. Przychody są natomiast pochodną wzrostu sprzedaży i cen. Jeśli rynek nie zmieni się w sposób drastyczny, to przychody też powinny być wyższe niż rok temu. Sprzyjające otoczenie rynkowe powoduje w grupie menedżerów dość duży optymizm - powiedział prezes Adamczyk na konferencji prasowej.

Podkreślił, że celem spółki na 2015 rok jest pełne wykorzystanie zdolności produkcyjnych, które wynoszą 165 tys. ton. W I półroczu br. odnotowano sprzedaż na poziomie 86,6 tys. ton.

Zaobserwowana w lipcu korekta marży benchmarkowej na rynku nie powinna negatywnie odbić się na wynikach Alumetalu, nawet jeśli potrwa dłużej, zaznaczył także prezes. - W lipcu mamy korektę marży benchmarkowej. Gdzie się skończy, trudno powiedzieć, bo jesteśmy na początku tego trendu. Za wcześnie na spekulacje. Nawet tendencja spadkowa nie musi się jednak przełożyć na wyniki w przyszłych okresach, bo sprzedaż kontraktowana jest wcześniej - wyjaśnił.

Według danych spółki za Metal Bulletin, marża dla stopu 226 wyniosła 422 euro/t w I półroczu 2015 r. wobec 319 euro/t rok wcześniej.

W II połowie roku spółka powinna także poprawić operacyjny cash flow, który w I półroczu wyniósł -4,4 mln zł wobec 47,4 mln zł EBITDA. Jak wyjaśnił dyrektor finansowy Przemysław Grzybek, wynikało to ze zwiększonego zapotrzebowania na kapitał obrotowy.

- W III kwartale wszystkie trzy czynniki zmienią kierunek. Mniejszy będzie wolumen sprzedaży, odnotujemy spadek cen stopów i złomów, a zapas jest pod naszą kontrolą. To wszystko powinno zadziałać w przeciwnym kierunku niż w I półroczu i operacyjny cash flow w stosunku do EBITDA powinien wyglądać znacznie lepiej - powiedział Grzybek.

Członkowie zarządu spółki powiedzieli także, że Alumetal poniesie w II półroczu wyższe nakłady inwestycyjne niż 10,2 mln zł wydane w I połowie roku. Nie podali jednak planowanej kwoty wydatków.

W I półroczu 2015 r. Alumetal miał 31,38 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 27,95 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 752,42 mln zł w porównaniu z 616,60 mln zł rok wcześniej.

Alumetal chce we wrześniu podpisać umowę z gen. wykonawcą zakładu na Węgrzech

Alumetal planuje we wrześniu br. podpisać umowę z generalnym wykonawcą zakładu produkcyjnego w Komarom na Węgrzech i umowę dotacyjną z rządem węgierskim, poinformował prezes Szymon Adamczyk.

- Rozpoczęliśmy proces wyboru generalnego wykonawcy. Kilka firm pojechało obejrzeć nasz zakład działający w Nowej Soli. Mamy ambicję dokonać wyboru generalnego wykonawcy i podpisać umowę jeszcze we wrześniu - powiedział Adamczyk podczas konferencji prasowej.

Dotacja rządu węgierskiego dla tej inwestycji została już przyznana, a spółka negocjuje obecnie szczegóły umowy dotacyjnej.

- W dalszym ciągu uzgadniamy ostateczną treść umowy dotacyjnej z rządem węgierskim. Ale jesteśmy na finiszu - podkreślił prezes.

W czerwcu br. inwestycja Alumetalu w Komarom została uznana na inwestycję o szczególnym znaczeniu dla węgierskiej gospodarki, co ułatwiło i przyspieszyło wiele procedur. W lipcu uzyskano prawomocne pozwolenie zintegrowane i pozwolenie na budowę.

W III kwartale br. spółka planuje także podpisanie umowy kredytu inwestycyjnego, który zapewni część finansowania dla budowy zakładu.

Alumetal podtrzymuje cel rozpoczęcia produkcji w zakładzie w Komarom w IV kwartale 2016 r. Całkowite nakłady na tę inwestycję to 120 mln zł.

- Na dzisiaj budżet wydaje się niezagrożony - powiedział Adamczyk.

Alumetal pracuje nad perspektywą rozwoju na kolejne lata

Po dokonaniu inwestycji na Węgrzech zarząd Alumetalu pracuje nad perspektywą rozwoju spółki na kolejne 3-5 lat, poinformował prezes Szymon Adamczyk. Brane są pod uwagę inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym przejęcia.

- Mogę potwierdzić, że z perspektywy zarządu i rady nadzorczej mamy już teraz na Węgrzech proces operacyjny. Naturalne jest, że zarząd pracuje nad kolejnym etapem rozwoju grupy Alumetal. Pracujemy nad perspektywą 3-5 letnią - powiedział Adamczyk na konferencji prasowej.

Podkreślił, że ewentualne przyszłe inwestycje grupy raczej nie będą realizowane w Polsce, lecz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- To, że wybraliśmy Węgry to sygnał, że oceniamy Polskę jako wyczerpany rynek - mamy tu 45-50 proc. udział w rynku. Z dzisiejszej perspektywy nie ma sensu drastycznie rozbudowywać mocy produkcyjnych w Polsce - powiedział.

Wyjaśnił, że Alumetal jest już europejskim graczem i numerem 1 w regionie tzw. CEE5 (Europie Środkowo-Wschodniej z uwzględnieniem Rumunii). Do tego regionu w dużym stopniu przenosi się też przemysł motoryzacyjny - produkcji samochodów i komponentów.

Grupa Alumetal bierze pod uwagę zarówno możliwą inwestycję w budowę nowego zakładu, jak i ewentualne akwizycje.

- Przejęcia to jest jeden z naturalnych punktów, który musi być rozważany. Obok inwestycji typu greenfield i brownfield muszą być brane uwagę akwizycje - zaznaczył prezes.

Podkreślił jednak, że dotychczasowe doświadczenia spółki nie były w tej kwestii pozytywne. Alumetal interesował się już niemiecką i węgierską spółką pod kątem przejęcia, rozmowy nie zostały jednak zakończone sukcesem.

- Celem jest dalszy rozwój. A tak naprawdę to nadrzędnym celem jest wzrost wartości spółki - podsumował Adamczyk.

Grupa kapitałowa Alumetal działa w przemyśle odlewniczym i hutniczym w zakresie produkcji wtórnego aluminium, tj. wytwarzania aluminiowych stopów odlewniczych oraz stopów wstępnych ze złomu aluminiowego. Grupa Alumetal zajmuje w tej dziedzinie pozycję krajowego lidera oraz jest czwartym największym wytwórcą wtórnych stopów aluminium w Europie. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2014 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)