Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Analitycy typują spółki na ostatnie miesiące roku. Wśród nich banki oraz LPP

3
Podziel się:

Money.pl zapytał analityków, którym spółkom z GPW warto się teraz bliżej przyjrzeć.

Analitycy typują spółki na ostatnie miesiące roku. Wśród nich banki oraz LPP
(Fotolia)

Coraz więcej danych sugeruje, że ostatnie miesiące 2016 roku nie będą dla polskiej gospodarki łatwe. Mimo tego analitycy zapytani przez money.pl wskazują spółki, które powinny dać zarobić akcjonariuszom. Co ciekawe, są wśród nich banki, których akcje w ostatnich miesiącach mocno odczuwały sprawę ustawy frankowej.

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie już dawno temu zapomnieli o łatwych i szybkich zyskach. WIG20 niezmiennie ma problem z pokonaniem poziomu 1.800 punktów, a od początku roku stracił około 3 procent. Wskaźnik WIG zyskał w tym czasie skromne 3 procent. Od początku roku pozytywnie wyróżniają się w zasadzie tylko małe i średnie spółki: indeks mWIG40 urósł o ponad 10 procent, a sWIG80 o około 8 procent.

I właśnie wśród małych i średnich spółek, choć są wyjątki, ciągle trzeba szukać okazji do zysku. Takiego zdania są analitycy zapytani przez money.pl.

- Na warszawskiej giełdzie do końca 2016 roku prawdopodobnie utrzyma się relatywna siła średnich i małych spółek. W krótkim terminie rośnie wprawdzie ryzyko wystąpienia nieco większej realizacji zysków, jednak w średniej perspektywie, nadal wśród średniaków i maluchów łatwiej znaleźć ciekawe spółki z dobrymi perspektywami i niską wyceną wskaźnikową - mówi Mariusz Puchałka, analityk giełdowy z ING Banku.

Analitycy typują spółki. LPP z szansą na wzrosty

Money.pl zapytało analityków o spółki, które ich zdaniem mogą okazać się ciekawą propozycją dla inwestorów w ostatnich miesiącach 2016 roku. Znalazły się wśród nich spółki z branży telekomunikacji, mediów, przemysłu, banki, a także gigant z branży odzieżowej - LPP.

Notowane na GPW spółki wytypowane przez analityków
Analityk Instytucja Proponowane spółki
Konrad Księżopolski Haitong Bank Orange Polska, Wirtualna Polska, Cyfrowy Polsat
Cezary Bernatek Haitong Bank Robyg
Mariusz Puchałka ING Vindexus, Grajewo, Zetkama, Bank Millennium
Robert Richter Investio.pl Herkules, mBank, Trakcja
Sobiesław Kozłowski Raiffeisen Bank Elemental Holding, LPP

Źródło: money.pl na podstawie informacji przekazanych przez analityków.

I właśnie LPP w powyższym zestawieniu może okazać się sporym zaskoczeniem. W 2014 roku LPP była pierwszą i jak dotychczas jedyną spółką na polskiej giełdzie, której akcje przekroczyły wartość 10 tysięcy złotych za sztukę. Od tamtej pory kurs jednak spada i obecnie znajduje się na poziomie około 4,2 tysiąca złotych. Tylko od początku tego roku akcje LPP potaniały o ponad jedną piątą.

Sobiesław Kozłowski, analityk z Raiffeisen Bank Polska, wskazuje jednak, że właśnie słabe nastroje wokół spółki zachęcają do "budowania pozycji". I zaznacza, że warunkiem odbudowy wyników LPP będzie umocnienie złotego wobec dolara. W przeciwieństwie do spółek eksportowych słaby złoty nie sprzyja bowiem rozliczeniom walutowym odzieżowego giganta.

To już koniec spadków kursów akcji banków?

Wśród analityków zapytanych przez money.pl nie zabrakło takich, którzy wskazali, że szansą dla inwestorów w najbliższych miesiącach mogą okazać się banki. Wśród nich wymienili: Bank Millennium (Mariusz Puchałka) oraz mBank (Robert Richter). Przypomnijmy, że po okresie spadków grupujący banki indeks WIG-Banki odrobił już w ciągu ostatnich trzech miesięcy ponad 6 procent.

- Sektor bankowy był pod bardzo silną presją już od początku 2014 roku. Sytuację pogorszyła perspektywa wprowadzenia podatku bankowego. Teraz jednak wiadomo już, że banki nauczyły się obchodzić nową daninę, zniknęło również widmo przewalutowania kredytów frankowych. To pozwoli bankom odreagować ponaddwuletnie spadki - podkreśla Robert Richter, analityk z Investio.pl.

Konrad Księżopolski z Haitong Banku postawił za to wyraźnie na spółki z sektora mediów i telekomunikacji, wskazując jako interesujące: Cyfrowy Polsat, Wirtualną Polskę oraz Orange Polska.

Odnosząc się do perspektyw Cyfrowego Polsatu, którego akcjom wystarczyły ostatnie trzy miesiące, by zyskać ponad 15 procent, Konrad Księżopolski zauważa, że Cyfrowy Polsat przedstawił politykę dywidendy na kolejne lata, a rynek powinien odebrać to pozytywnie. - Oczekujemy dywidendy w wysokości 30 groszy na akcję za 2016 rok oraz 60 groszy w kolejnym roku. W naszej ocenie w długim terminie Cyfrowy Polsat ma potencjał wypłaty dywidendy nawet na poziomie około 1,5 złotego na akcję - podkreśla Konrad Księżopolski.

Niska wycena niektórych spółek

Wśród "typów" spółek analitycy nie zapomnieli też o przedstawicielach sektora przemysłu, wśród których wskazują spółki o dość niskich ich zdaniem wycenach.

- W dalszym ciągu nisko wyceniane są akcje Grajewa. Akcje producenta płyt wiórowych pozostają w trendzie wzrostowym, mimo niesatysfakcjonujących wyników finansowych za pierwsze półrocze. Inwestorzy doceniają podwyższoną prognozę o 10 procent oczekiwanych oszczędności z tytułu restrukturyzacji struktury grupy - podkreśla Mariusz Puchałka, analityk z ING Banku.

Dodaje, że ciekawą propozycją spółki przemysłowej jest Zetkama, producent armatury przemysłowej i odlewów żeliwnych. Spółka notuje systematyczny wzrost przychodów i zysków.

Z kolei Robert Richter wskazuje na poprawiające się wyniki spółki Herkules: - Herkules w tym roku zarówno znacząco zwiększył wyniki finansowe, jak i dywidendę. To, co cena akcji zrobiła w pierwszej połowie tego roku, to typowa korekta silnego trendu wzrostowego, do którego powrót może dać inwestorom zarobić w najbliższych miesiącach - podkreśla analityk.

Takich rekomendacji doczekały się wcześniej spółki

Większość wskazanych przez analityków spółek w ostatnich tygodniach doczekała się już pozytywnych zaleceń ze strony biur maklerskich. Poniżej prezentujemy zestawienie najnowszych rekomendacji.

Ostatnie rekomendacje dla wskazanych wyżej spółek
Spółka Ostatnia rekomendacja Data wydania Cena z dnia wydania Cena docelowa Instytucja
Bank Millennium Sprzedaj 17.08.2016 5,53 4,7 Haitong Bank
Cyfrowy Polsat Kupuj 22.08.2016 24,09 27 Haitong Bank
Elemental Holding Kupuj 19.04.2016 3,88 4,5 DM BZ WBK
Grajewo Trzymaj 30.06.2016 28,42 31 DM PKO BP
LPP Kupuj 29.08.2016 4690 5500 DM mBank
mBank Sprzedaj 17.08.2016 365 300 Haitong Bank
Orange Polska Kupuj 23.08.2016 5,29 6,45 Haitong Bank
Robyg Kupuj 1.08.2016 2,89 3,7 Vestor DM
Trakcja Kupuj 9.08.2016 12,3 14,1 DM BZ WBK
Vindexus Kupuj 18.08.2016 7,37 11,6 DM BOŚ
Wirtualna Polska Kupuj 5.09.2016 51,98 60,7 Haitong Bank
Zetkama Kupuj 20.04.2016 104 137 Trigon DM

Źródło: money.pl. Spółki w kolejności alfabetycznej.

Powyższy tekst nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
greg
8 lat temu
Polityka potrafi się przysłużyć gospodarce, giełdzie i walucie. Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" - praktyczna, krok po kroku i polskie realia. Dzięki systemowi opisanemu w tej książce uniknąłem strat na GPW
jasiek
8 lat temu
Jo nie analityk a już wim ze najlepsze to teraz te co na kolei remonty beda robic a no i te co drogi no może jeszcze te co sprzęt dla gornikow i rolnikow.a reszta to pic fotomontaż a i remonty kościołów
Bobek
8 lat temu
Czyżby analityce tychże firm przewidują bo mają w tym jakąś korzyść, np już kupili taniej i teraz chcieliby się tych spółek akcji pozbyć? Hmm