Notowania

tpe
07.11.2014 09:03

Analitycy wzięli pod lupę spółki energetyczne z GPW

Problemem pozostają niskie ceny energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ajok/cc/flickr)

Analitycy DM PKO BP w raporcie z 30 X podnieśli ceny docelowe dla akcji CEZ, Enei, Energi, PGE, Tauronu i ZE PAK. Obniżyli jednocześnie rekomendację dla Energi do trzymaj z kupuj i dla ZE PAK do sprzedaj z trzymaj. Dalej zalecają sprzedaj CEZ, kupuj Eneę i trzymaj PGE i Tauron.

W środę na zamknięciu kurs CEZ wynosił 91,4 zł, Enei 16,24 zł, Energi 24,7 zł, PGE 21,75 zł, Tauronu 5,3 zł i ZE PAK 29,45 zł.

_ - Zmniejsza się ryzyko systemowe związane z otoczeniem sektora energetycznego. Na szczycie unijnym osiągnięto ramowe porozumienie odnośnie pakietu klimatycznego na lata 2021-2030. Istotną decyzją oprócz redukcji emisji o 40 proc., było przyznanie spółkom z regionu możliwości uzyskania bezpłatnych uprawnień CO2, oraz utworzenie 2-proc. rezerwy emisji na wsparcie inwestycji _ - napisano.

_ - Komisja Europejska zaakceptowała także pomoc publiczną dla brytyjskiego projektu jądrowego, dzięki czemu ekonomicznie możliwa stała się również budowa elektrowni atomowych w Polsce i Czechach. Na ostatnim etapie legislacji znalazła się również nowa ustawa o OZE _ - dodano.

Zdaniem analityków problemem dla spółek z sektora pozostają niskie ceny energii na benchmarkowym rynku niemieckim.

_ - W Polsce problem ten jest znacznie mniejszy ze względu na częściowe wprowadzenie rynków mocy w postaci ORM. Zakontraktowane ceny energii w segmencie wytwarzania wzrosną w 2015 r. o ok. 6 proc. jednak ze względu na wpływ czynników jednorazowych w skali całego sektora nie oczekujemy jednak istotnego wzrostu zysków _ - napisano.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: tpe, zep, pko, eng, ena, cez, pge, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz