Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Ostra walka o inteligentne liczniki. Do sądu trafił pozew na kwotę prawie 175 mln zł

30
Podziel się:

Nie widać końca sporu między koncernem Energa a Grupą Arcus.

Prezes Grupy Arcus Michał Czeredys ciągle deklaruje, że chce rozwiązać spór polubownie.
Prezes Grupy Arcus Michał Czeredys ciągle deklaruje, że chce rozwiązać spór polubownie. (Newseria)

Arcus oraz jej spółka zależna T-matic Systems wyliczyły straty związane z kontraktem na dostawy inteligentnych liczników energii dla Energi-Operator i złożyły do sądu pozew o 174,11 mln zł odszkodowania - podał Arcus.

Prezes Grupy Arcus Michał Czeredys wskazał, że wartość szkody odnotowanej przez konsorcjum stale rośnie.

Arcus wskazuje, że Energa miała dopuścić się "bezprawnego i zawinionego popełnienia czynu niedozwolonego/czynu nieuczciwej konkurencji". Sprawa dotyczy umów realizacyjnych na dostawę oprogramowania i uruchomienie infrastruktury licznikowej (410 tys. inteligentnych liczników energii) zawartych w okresie od 25 sierpnia 2011 r. do 01 lutego 2013 r.

Zobacz także: Zobacz także: PKP Cargo brakuje rąk do pracy. Firma szuka pracowników

- Arcus i T-matic Systems zostały zmuszone do wystąpienia na drogę sądową w związku z bezprawnością działań Energa-Operator i brakiem jakiejkolwiek woli finalnego wypracowania porozumienia z jego strony, czego skutkiem jest właśnie powyżej wskazana szkoda, która - co bardzo istotne - powiększa się nadal wraz z upływem czasu - powiedział Michał Czeredys.

Energa-Operator zarzuca Arcusowi nienależyte wykonanie podpisanych umów. Z kolei Arcus podnosi, że zamówienie publiczne zostało przez Energa-Operator wadliwie przygotowane, co doprowadziło do braku precyzyjnego określenia świadczenia wykonawcy. W konsekwencji - według Arcusa - umowy są nieważne i na ich podstawie Energa-Operator nie nabyła żadnych praw, mimo że używa ponad 400 tysięcy liczników dostarczonych przez Arcus i T-matic.

Prezes Arcusa podkreślił, że spółka dążyła do polubownego rozwiązania sprawy. Kontrahenci prowadzili rozmowy, które dawały nadzieję na ugodę i sfinalizowanie projektu, przygotowane były już nawet wszystkie dokumenty.

- Jednak w styczniu 2017 r. Energa-Operator w związku z kolejnymi zmianami w zarządzie EOP złożyła oświadczenie, w którym poinformowała niespodziewanie, że zrywa zaawansowane rozmowy ugodowe i będzie domagać się wypłacenia świadczenia z tytułu gwarancji ubezpieczeniowej. To tylko zaogniło i tak trudną już relację - stwierdził Michał Czeredys.

Wobec tego konsorcjum, aby uniknąć powiększania własnych strat, "wdrożyło nowe wątki" w batalii sądowej z energetycznym przedsiębiorstwem - dodał prezes Arcusa. Ponownie zadeklarował jednak wolę polubownego zakończenia sporu.

Już w październiku 2016 r. Arcus wezwał do zapłaty przez Energa-Operator 174,11 mln zł. Przedmiotem ówczesnego wezwania było również żądanie zaprzestania nieuprawnionych działań i zaniechań Energa-Operator dotyczących umów realizacyjnych oraz zaistniałego pomiędzy stronami sporu, które powiększałyby szkodę Arcusa oraz T-Matic.

Między konsorcjum spółek Arcus oraz T-matic Systems a Energa-Operator od października 2015 roku trwa spór o umowę na dostawę ponad 410 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej wraz z usługą wdrożenia infrastruktury pomiarowej. To największe wdrożenie inteligentnych liczników energii elektrycznej (tzw. smart metering) w Polsce i jedno z największych w Europie. Strony nie mogły dojść do porozumienia w zakresie zakończenia projektu i jego finalnego rozliczenia, dlatego sprawa trafiła do sądu. W maju 2016 r. strony sporu informowały o rozpoczęciu rozmów, które miały doprowadzić do ugodowego rozwiązania.

Instalacji inteligentnych liczników wymagają unijne dyrektywy - zgodnie z pierwotnymi założeniami do 2020 roku 80 proc. odbiorców energii w Polsce pobierających prąd od każdego dostawcy będzie musiało mieć zainstalowany inteligentny licznik energii.

Grupa Arcus to jeden z największych na rynku dostawców inteligentnych rozwiązań oraz zintegrowanych systemów zarządzania dokumentem i korespondencją masową. Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(30)
były górnik
6 lat temu
Uwaga. tauron. to oszust i zlodziej ,kazdy inny sprzedawca pradu jest uczciwszy
piotr
6 lat temu
No cóż, spółki skarbu państwa znane są z wysokiej klasy profesjonalizmu w przygotowaniu i prowadzeniu dużych projektów... Z drugiej strony, system w Enerdze po prostu nawala, w związku z czym, cały zespół, który się tym zajmował w Enerdze - wyleciał na pysk. I tak oto mamy piekną katastrofe za publiczne pieniądze.
ggg
6 lat temu
z cewka Rogowskiego?
ssewaq
6 lat temu
A jak tam sprawa Borowiak - Energomiar? Linia polityczna właściwa, a o Krzysiu cichuteńko. Kluczem stuka?
polo
6 lat temu
do energi powinna zawitac jakas komisja nik czy cos takiego. ta spolka to ostatnio przekret za przekretem a to afera z wiatrakami finansowania bilbordow pis ateraz okazuje sie znowu ze zle podpisali umowe na zalozenie licznikow z oprogramowaniem kara bagatela 170 mln i to wszystko z naszych pieniedzy
...
Następna strona