Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
02.03.2017 13:03

Atradius oczekuje dobrej kondycji budownictwa mieszk. i biurowego także w br.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kondycja budownictwa mieszkaniowego i biurowego w Polsce jest bardzo dobra i utrzyma się ona również w 2017 roku, wynika z raportu Market Monitor, przygotowanego przez analityków Atradius Credito y Caucion. Największe problemy mają obecnie firmy realizujące projekty w zakresie inwestycji publicznych czy odnawialnych źródeł energii.

Analitycy Atradiusa wskazują jednocześnie na duży wpływ zmian wynikających z wyborów parlamentarnych w 2015 r. w Polsce na sektor budowlany.

"Widać to w poszczególnych segmentach, np. budownictwo kolejowe odnotowało spowolnienie w pierwszej połowie 2016 r., ale już jest zauważalna poprawa w związku z rozstrzygnięciem się niektórych przetargów na ważne linie kolejowe. Spadek inwestycji publicznych odczuło budownictwo drogowe, choć firmy z tego sektora stosunkowo dobrze sobie z nim radzą. Dla nich w najbliższej przyszłości najwięcej zależeć będzie od tego, ile z zapowiadanych przetargów publicznych rzeczywiście dojdzie do skutku" - powiedział dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka Atradius Credito y Caucion w Polsce Arkadiusz Taraszkiewicz, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Według niego, dało się również zauważyć mniejsze zainteresowanie inwestycjami infrastrukturalnymi spółek energetycznych, a także zapaść na rynku odnawialnych źródeł energii, szczególnie w przypadku wiatraków i ogromny 50-proc. spadek na tym rynku.

Taraszkiewicz zwraca także uwagę na zmiany podatkowe w Polsce.

"Największym wyzwaniem i niewiadomą dla branży mogą się okazać nowe regulacje dotyczące odwróconego obciążenia VAT dla podwykonawców. Mogą one bezpośrednio wpłynąć na płynność firm budowlanych ze względu na dotychczas małą świadomość wśród podatników, jak to prawo stosować, oraz duże pole do interpretacji. Może to bezpośrednio wpłynąć na coraz częstszy zakup materiałów budowlanych za granicą, gdzie nie występuje odwrócone obciążenie, a tym samym krajowi dostawcy odczują presję cenową" - dodał dyrektor.

W najnowszej edycji raportu z cyklu Market Monitor analitycy Atradius Credito y Caucion przedstawili szczegółowo kondycję firm z sektora budowlanego w kilkunastu krajach.

Atradius Credito y Caucion jest częścią jednej z największych na świecie grup oferujących ubezpieczenia należności handlowych oraz usługi zarządzania wierzytelnościami. W Polsce Atradius obecny jest od 2004 roku. Firma działa w zakresie ubezpieczenia wierzytelności handlowych klientów korporacyjnych oraz, poprzez Atradius Collections, windykacji.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz