Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
13.03.2018 13:27

Aviva poprawiła wyniki finansowe r/r, spodziewa się spadku cen polis OC w br. 

Warszawa, 13.03.2018 (ISBnews) - Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie zwiększyła zysk netto do 570 mln zł w 2017 r. z 525 mln zł rok wcześniej, zaś zysk netto spółki majątkowej wzrósł do 44 mln zł z 11 mln zł rok wcześniej. W tym roku Aviva TUnŻ stawia na rozwój oferty ochronnej, zaś w spółce majątkowej na wyższą sprzedaż ubezpieczeń gospodarczych dla firm, poinformował prezes Aviva w Polsce Adam Uszpolewicz. Aviva oczekuje też w tym roku spadku cen polis OC. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"2017 to był dla nasz bardzo udany rok. Od strony finansowej osiągnęliśmy jeden z najlepszych wyników. Zysk operacyjny wzrósł o 6% r/r według MSSR. Dla firmy majątkowej to był wyjątkowo dobry rok - wskaźnik mieszany [łącznie dla Avivy i BZ WBK-Aviva ], mówiący o rentowności wyniósł 86,7% i to był rekordowy wynik. Myślę, że będzie to też jeden z najlepszych wyników na rynku. Firma litewska również jest z rekordem, jeśli chodzi o zyski. Expander, który jest w naszej grupie zanotował wzrost przychodów i miał rekordowy wynik, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów hipotecznych" - powiedział Uszpolewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

Prezes wskazał, że bardzo wysoki wzrost r/r zysku spółki majątkowej wynikał z poprawy na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych - mniejszej szkodowości oraz lepszego zarządzania strukturą portfela i sprzedażą. Wynik techniczny wzrósł do 46 mln zł w 2017 r. wobec 13 mln zł rok wcześniej.

"Bardzo dobrze rozwija się sprzedaż w kanale bezpośrednim. Sprzedawaliśmy przez internet polisy komunikacyjne oraz - w większym zakresie - mieszkaniowe i podróżne. W tym roku chcemy rozwijać linie majątkowe, szczególnie jeśli chodzi o ubezpieczenia gospodarcze dla firm" - powiedział Uszpolewicz.

Prezes wskazał, że w 2018 roku należy spodziewać się wzrostu cen komunikacyjnych polis OC.

"Chciałbym, aby ceny zostały na takim poziomie, jak są, ale one spadną. To już widać" - powiedział.

Składka przypisana brutto w spółce majątkowej Aviva TUO wyniosła 443 mln zł w 2017 r. wobec 495 mln zł rok wcześniej. Odszkodowania i świadczenia brutto wzrosły do 236 mln zł wobec 212 mln zł rok wcześniej.

W spółce życiowej składka przypisana brutto sięgnęła 1 879 mln zł w 2017 r. wobec 1 934 mln zł rok wcześniej. Wartość nowego biznesu wyniosła 276 mln zł. Odszkodowania i świadczenia brutto sięgnęły 1 416 mln zł wobec 1 410 mln zł rok wcześniej.

"Rynek na produkty ochronne, szczególnie ze składką regularną nie był w ubiegłym roku najlepszy. Odkąd rząd wprowadził podatek od aktywów, przestaliśmy też oferować produkty inwestycyjne, ponieważ my dbamy o to, by biznes był rentowny. Spadek składki wynika więc z braku produktów inwestycyjnych" - zaznaczył prezes.

Podkreślił, że Aviva stawia nadal na rozwój oferty ochronnej. "Opracowujemy nowy produkt, powiązany ze zdrowiem. Ten aspekt ubezpieczeń zdrowotnych - biorąc pod uwagę realia opieki zdrowotnej w Polsce - będzie ważny dla całego rynku" - dodał.

W ocenie prezesa, na rynku ubezpieczeń życiowych w tym rynku nie będzie odczuwalna presja cenowa. "Ubezpieczenia życiowe - z wyjątkiem inwestycyjnych - są rentowne. Nie widzę presji cenowej" - zaznaczył.

W w ub. roku został uruchomiony nowy serwis online - MojaAviva, dający możliwość zarządzania posiadanymi polisami, zakup nowych produktów oraz skorzystania z ofert partnerów zewnętrznych.

"Platforma cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Na koniec ub. roku korzystało z niej prawie 120 tys. osób. Naszym celem jest 0,5 mln uzytkowników w tym roku. Już w tej chwili można w prosty sposób odnowić polisę, pracujemy nad możliwością dokupienia prostych produktów. To będzie platfoma samoobsługowa. Naszym celem jest przeniesienie dużej liczby transakcji na tę platformę" - powiedział prezes.

Grupa Aviva w Polsce (do 2009 r. jako Commercial Union) działa od 1992 roku. Aviva w Polsce jest częścią międzynarodowej Grupy Aviva - szóstej instytucji ubezpieczeniowej na świecie i pierwszej w Wielkiej Brytanii pod względem przychodów.

(ISBnews)

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2018

KatarzynaAviva to nie jedyna firma ubezpieczeniowa, która zanotowała dobry wynik finansowy w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Daje to nadzieję, że w tym roku … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)