Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank BPH zarobił znacznie mniej niż przed rokiem. Stawia na kredyty gotówkowe

0
Podziel się:

Bank BPH odnotował wzrost sprzedaży również w zakresie złotowych kredytów hipotecznych.

Bank BPH zarobił znacznie mniej niż przed rokiem. Stawia na kredyty gotówkowe
(Reporter)

Aż o 84 procent mniej zarobił w drugim kwartale Bank BPH w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku - wynika z opublikowanego w czwartek rano raportu spółki.

Jak podał bank, jego zysk netto w drugim kwartale wyniósł 5,3 miliona złotych wobec 33,5 miliona złotych w drugim kwartale 2014 roku. Najmocniejszy spadek widać na prowizjach od klientów - BPH zarobił na nich 65,7 miliona złotych, o jedną czwartą mniej niż przed rokiem. Spadł również wynik z tytułu odsetek, o 14 procent do 198 milionów złotych.

W raporcie Banku BPH można przeczytać, że bank "dużą wagę przykłada do sprzedaży kredytów gotówkowych, stanowiących kluczowy produkt w segmencie klienta masowego". BPH podaje, że pierwszym półroczu ich sprzedaż wyniosła 1,47 miliarda złotych, co daje wzrost o 51 procent w ujęciu rocznym. Tylko w drugim kwartale sprzedaż kredytów gotówkowych w BPH wyniosła 888,1 miliona złotych, co oznacza wzrost o 78 procent r/r i 50 procent wobec poprzedniego kwartału.

Kurs akcji BPH w ostatnich trzech miesiącach

Bank BPH odnotował wzrost sprzedaży również w zakresie złotowych kredytów hipotecznych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku sprzedaż wyniosła 154,6 miliona złotych i była ponad dwukrotnie wyższa w porównaniu z tym samym okresem 2014 roku.

Przedstawiciele BPH optymistycznie podchodzą do perspektyw dalszej sprzedaży kredytów. "Utrzymująca się tendencja poprawy wskaźników aktywności gospodarczej w Polsce determinuje stopniowy wzrost popytu konsumentów, co powinno sprzyjać dalszemu wzrostowi akcji kredytowej banków" - czytamy w raporcie BPH. Wskazują jednocześnie, że niskie stopy procentowe wciąż mogą wpływać niekorzystnie na wyniki banku. "Obserwowany obecnie brak presji inflacyjnej w polskiej gospodarce pozwala oczekiwać utrzymania się stóp procentowych na obecnych poziomach przez kilka następnych kwartałów, co z jednej strony będzie wpływać korzystnie na zdolność kredytową oraz koszty obsługi zadłużenia przez klientów, a z drugiej niekorzystnie na poziom realizowanej marży odsetkowej Banku" - podaje bank.

Od dłuższego czasu inwestorzy spekulują na temat możliwego przejęcia BPH. Pod koniec lipca analitycy DM BOŚ zawiesili wydawanie rekomendacji dla akcji banku. "Zdecydowaliśmy się zawiesić rekomendacje dla BPH, ponieważ nie jesteśmy w stanie przygotować miarodajnych długoterminowych prognoz finansowych dla BPH, ani sporządzić wyceny jego walorów" - czytamy w raporcie DM BOŚ.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)