Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Best destabilizuje działalność Kredyt Inkaso? Zarząd spółki składa pozew

0
Podziel się:

Według zarządu KI, Best od kilkunastu miesięcy "gra na destabilizację Kredyt Inkaso i wrogie przejęcie".

Best destabilizuje działalność Kredyt Inkaso? Zarząd spółki składa pozew
(Paweł Kozioł/Reporter)

Członkowie zarządu Kredyt Inkaso zdecydowali się złożyć pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko prezesowi Best Krzysztofowi Borusowskiemu, poinformował prezes KI Paweł Szewczyk.

- Zarówno ja, jak i drugi członek zarządu, zdecydowaliśmy się złożyć pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko panu Borusowskiemu za jego wypowiedzi, zarówno na NWZ z 5 kwietnia br., jak też w przekazach medialnych, począwszy od lutego bieżącego roku - powiedział Szewczyk podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego przez ISBnews.

Prezes podkreślił też, że Kredyt Inkaso nie będzie zwlekać z decyzję o wystąpieniu na drogę sądową w kwestii odszkodowania za utratę umów o współpracy z Trigon TFI i AgioFunds.

- Nie będziemy zwlekać z tą decyzją, natomiast pion finansów musi precyzyjnie wyliczyć wartość utraconych korzyści z tytułu utraty umów z TFI, tym bardziej że chodzi o duże kwoty - powiedział Szewczyk podczas czatu.

Destabilizacja spółki

Według zarządu KI, Best od kilkunastu miesięcy "gra na destabilizację Kredyt Inkaso i wrogie przejęcie". Jeszcze w trakcie negocjacji w sprawie połączenia Best podjął próbę przejęcia zarządzania funduszami wierzytelności KI.

Kolejny przykład to kwestionowanie umowy subpartycypacji, szantaż członków poprzedniej rady nadzorczej w celu zmuszenia ich do złożenia rezygnacji, próba odwołania zarządu przez trzech członków rady nadzorczej wskazanych przez Best na nieformalnym posiedzeniu oraz rozpowszechnianie w mediach nieprawdziwych informacji na temat kondycji finansowej spółki, sposobu jej zarządzania, ochrony danych osobowych oraz działań zarządu.

Kilka dni temu Kredyt Inkaso podało, że po rozwiązaniu trzech umów o współpracy z Trigon TFI w maju br. spółka zamyka kooperację z AgioFunds TFI. W obu przypadkach powodem jest konflikt w akcjonariacie Kredyt Inkaso, wywołany próbą przejęcia kontroli nad spółką przez konkurencyjną firmę - Best i formułowane przez tego akcjonariusza zarzuty o nieprawidłowości w spółce i działalności zarządu na szkodę spółki, a stroną inicjującą rozwiązanie umów było ponownie TFI.

Kwota utraconych korzyści z wypowiedzianych umów z AgioFunds TFI została przez spółkę oszacowana na 30,6 mln zł. Istotnej kwoty można spodziewać się również w przypadku utraconych kontraktów z Trigon TFI. KI podało wówczas, że analizuje możliwość podjęcia kroków prawnych, aby otrzymać odszkodowanie od osób i podmiotów, które przyczyniły się do powstania szkody wskutek wypowiedzenia umów z Trigon TFI.

Jak wskazał dyrektor finansowy w Kredyt Inkaso Piotr Podłowski, koinwestycje przenosiły Kredyt Inkaso do wyższej ligi firm windykacyjnych w regionie, dzięki czemu mogła wygrywać przetargi na duże, atrakcyjne portfele, jak zakup w Rumunii, sfinalizowany w marcu br., o wartości nominalnej około 1,5 mld zł i cenie zakupu około 120 mln zł.

Na początku stycznia br. Kredyt Inkaso zakończyło negocjacje w sprawie połączenia z Best i Gamex oraz skierowało do Best pisemne wypowiedzenie umowy o współpracy. Best posiada bezpośrednio oraz pośrednio poprzez Actinium Inwestycje, Gamex Inwestycje oraz Gamex 4 268 134 sztuk akcji Kredyt Inkaso, uprawniających do wykonywania 32,99% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu KI. Best jest obecnie największym pojedynczym akcjonariuszem Kredyt Inkaso.

Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)