Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BGŻ BNP Paribas: Wzrośnie udział kredytów w finansowaniu zakupów ziemi rolnej

0
Podziel się:
BGŻ BNP Paribas: Wzrośnie udział kredytów w finansowaniu zakupów ziemi rolnej

Polscy rolnicy w 62% finansowali swoje ostatnie zakupy ziemi gotówką (własnymi pieniędzmi), a w 25% bankowym kredytem preferencyjnym. W odniesieniu do potencjalnych dalszych zakupów maleje znaczenie gotówki (użycie jej deklaruje 53% ankietowanych rolników), a wzrasta preferencyjnego kredytu (z którego chęć skorzystania deklaruje 32% ankietowanych), wynika z badania Agribus zrealizowanych na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas przez agencję badawczą Martin&Jacob.

"Niemalże co drugi przedstawiciel gospodarstwa rolnego [41%] wskazuje zakup ziemi, jako najlepszą formę oszczędzania. Natomiast ponad 30% rolników zainwestowałoby w rozwój własnego gospodarstwa, traktując to jako rodzaj kapitału na przyszłość. Zapytani o ocenę możliwości rozwoju gospodarstwa, respondenci najchętniej zdecydowaliby się na powiększenie areału upraw [37% jako wskazanie na I miejscu] i skoncentrowanie na najbardziej dochodowych z nich [18% jako wskazanie na I miejscu]. Rolnicy chętnie inwestują w rozwój swoich gospodarstw, ponieważ blisko 60% z nich po przejściu na emeryturę planuje je przekazać swoim dzieciom" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Badanie wykazało też m.in. najbardziej dotkliwym czynnikiem, który negatywnie wpłynął na gospodarstwa rolne w 2015 r. była susza - uważa tak blisko 80% pytanych. Natomiast wprowadzenie embargo przez Rosję w 2014 r. nie było aż tak odczuwalne, jak się obawiano. Jedynie 7% gospodarzy uznało je za największe zagrożenie dla prowadzonej działalności. Tyle samo osób wskazało kary za kwoty mleczne, podano również.

Raport wskazuje też, że w 2014 r. polscy rolnicy środki uzyskane z dopłat bezpośrednich przeznaczali najczęściej na zakup nawozów (68%), środków ochrony roślin (55%), materiału siewnego (28%) i pasz (19%).

"Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że współczesny rolnik, mimo zmieniających się warunków zewnętrznych, koncentruje się na powiększaniu areału i zwiększaniu dochodowości z upraw, inwestowaniu w sprzęt oraz dbaniu o gospodarstwo, które w przyszłości przekaże dzieciom. Rozwój gospodarstwa oznacza zwiększanie jego dochodowości, czyli wzrost plonów, a co za tym idzie - większe wydatki na nawozy i środki ochrony roślin. Jest to swego rodzaju wskaźnik kondycji gospodarstw rolnych w Polsce. Bez tych podstawowych zakupów do produkcji rolnej nie jest możliwy rozwój gospodarstwa. Inwestowanie w ziemię jest jedną z najważniejszych decyzji jakie podejmują rolnicy mimo czasem zachowawczych postaw inwestycyjnych" - podsumowała ekspert z firmy badawczej Martin&Jacob Aneta Uss-Lik, cytowana w komunikacie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14 listopada - 9 grudnia 2015 r. Wzięło w nim udział 1019 gospodarstw rolnych o areale powyżej 15 hektarów. Badanie zostało zrealizowane w formie wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)