Notowania

Przejdź na
finanse
26.03.2018 10:49

BIK: Banki i SKOK-i udzieliły o 8,3% więcej r/r kredytów konsumpcyjnych w II

Banki komercyjne, spółdzielcze oraz SKOK-i udzieliły 527,4 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 6,24 mld zł w lutym 2018 r. Stanowi to wzrost o 8,3% w ujęciu liczbowym i wzrost o 8,7% w ujęciu wartościowym w porównaniu do lutego 2017 roku, podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).  

Podziel się
Dodaj komentarz

"W dwóch pierwszych miesiącach 2018 r. dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły kredytów we wszystkich przedziałach kwotowych. 10% dynamikę odnotowały kredyty niskokwotowe (w przedziale do 1 tys. zł.), a najwyższe dodatnie dynamiki wzrostu dotyczyły kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł (14,9%)" - powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Według niego, w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i udzieliły w okresie styczeń-luty 2018 r. kredytów konsumpcyjnych na kwotę o 12,3% wyższą niż w tym samym okresie 2017 r.

"Wzrost odnotowano w każdym z sześciu przedziałów kwotowych - najwyższy wśród kredytów > 20 tys. zł - 15,3%. Warto zauważyć, że o 10,7% wzrosła również wartość kredytów do 1 tys. zł, który to segment był od kilku lat silnie eksplorowany przez firmy pożyczkowe" - dodał Rogowski.

"Czyżby banki ponownie zainteresowały się tym segmentem rynku kredytów konsumpcyjnych? Po udanych dwóch pierwszych miesiącach 2018 r. wydaje się, że można z optymizmem patrzeć na cały rok, pod warunkiem, że nie wystąpią negatywne zdarzenia zarówno o charakterze globalnym, jak i lokalnym, które zmniejszyłyby apetyt banków na ryzyko, a gospodarstwa domowe zniechęciło do zaciągania kredytów konsumpcyjnych, należy więc uważnie analizować otoczenie globalne i makroekonomiczne" - podsumował Rogowski.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz