Notowania

chemia
11.08.2015 16:11

Bioton może zostać przejęty przez Chińczyków

- To spółka godna uwagi, ale wymagająca ogromnych nakładów pracy - mówi inwestor.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexRaths/iStockphoto)

NovoTek Pharmaceuticals chce po wezwaniu na akcje Biotonu zostać głównym udziałowcem polskiej spółki, poinformował prezes NovoTek Jubo Liu. Nie zakłada jednak kolejnego wezwania. Mówił, że spółka jest godna uwagi, ale wymaga ogromnych nakładów pracy i finansowych, przez co ryzyko inwestycji jest wysokie.

- Nasza oferta na Bioton jest zdecydowanie przyjazna, ale nie chcemy angażować się za wszelką cenę. Liczymy, że dzięki wezwaniu będziemy co najmniej największym akcjonariuszem polskiej spółki (dotychczasowy największy akcjonariusz ma 13,16 proc.). W tej sytuacji będziemy podejmować kolejne działania jako inwestor. Nie zakładamy raczej kolejnego wezwania, dlatego liczymy, że uda nam się pozyskać cały pakiet, na który ogłoszona jest oferta. Nasze działania pokazują nasze zaangażowanie w Bioton i wiarę, że ta inwestycja pomimo ryzyka przyniesie istotne korzyści dla obu stron - powiedział Liu.

Dodał, że NovoTek dotychczas nie przeprowadził dogłębnego due diligence Biotonu, dlatego nie chciałby angażować się w polską spółkę w sytuacji, kiedy wynik wezwania nie da realnego wpływu na spółkę.

Podkreślił, że w sytuacji kiedy NovoTek osiągnie kontrolę nad Biotonem, będzie wspierać finansowo rozwój i inwestycje polskiej spółki.

Jest pewne ryzyko

Prezes NovoTek dodał także, że inwestycja w Bioton jest związana z szeregiem ryzyk, a odkupując akcje Biotonu, NovoTek także przejmuje ryzyko inwestycyjne, które jest wysokie.

- Bioton to spółka godna uwagi, ale wymagająca ogromnych nakładów pracy i finansowych, by mogła się rozwijać. Jako firma z dużym doświadczeniem w branży farmaceutycznej zdajemy sobie sprawę, że nabycie akcji Bioton w cenie 9 zł, wiąże się z tym, że realizacja zysków na inwestycji jest obarczona wysokim stopniem niepewności i oddalona w czasie o co najmniej kilka lat - powiedział Liu.

- Zgodnie z rozporządzeniem o wezwaniach, cena nie może już być zmieniona, a zapisy nie mogą być przedłużone ze względu na zbyt krótki czas do zakończenia wezwania. Dlatego zarówno termin zakończenia wezwania, jak też oferowana w wezwaniu cena za akcję Biotonu jest dla nas ostatnią próbą zakupu akcji spółki. Zależy nam, by obecni akcjonariusze Biotonu poważnie rozważyli skorzystanie z tej możliwości sprzedaży akcji Biotonu z zyskiem, ponieważ ze względu na potencjalne ryzyka inwestycyjne, nie wiadomo kiedy taka możliwość pojawi się ponownie - dodał Jubo Liu.

Jubo Liu zaznaczył także, że jeśli zakup znaczącego pakietu akcji Bioton nie będzie możliwy podczas bieżącego wezwania - spółka skoncentruje się na przejęciu innej firmy w Europie - takiej, która zapewni NovoTek możliwość lepszej kontroli przyszłego rozwoju po akwizycji. Obecnie NovoTek prowadzi równolegle przejęcie innej spółki farmaceutycznej w Europie.

- Oba procesy prowadzimy jednocześnie. Na obecną chwilę sytuacja jest otwarta - czy sfinalizujemy obie, czy jedną z nich. Liczymy jednak, że uda nam się dopiąć obie transakcje - powiedział Liu.

Notowania akcji Biotonu we wtorek

Wczoraj NovoTek Pharmaceuticals - firma farmaceutyczna z Hong Kongu - podwyższyła cenę w wezwaniu na Bioton do 9,00 zł za akcję. Wcześniej oferowała 7 zł za akcję. W reakcji na tę informację akcje Biotonu zyskują we wtorek około 1,5 proc.

Bioton to polska spółka biotechnologiczna zajmująca się produkcją leków. Założona w 1989 roku, od sierpnia 2004 r. działa jako spółka akcyjna, od 16 marca 2005 r. notowana na warszawskiej giełdzie.

Tagi: chemia, farmacja, bio, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz