Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bitcoin bije rekordy. Nawet 442 transakcje na sekundę

0
Podziel się:

Za sprawą wydarzeń w Grecji i pęknięcia bańki na giełdzie w Szanghaju, kurs cyfrowej waluty znalazł się na najwyższym poziomie od kilku miesięcy. I może rosnąć dalej.

Bitcoin bije rekordy. Nawet 442 transakcje na sekundę
(PHILIPPE LOPEZ/AFP/EastNews)

Za sprawą wydarzeń w Grecji i pęknięcia bańki na giełdzie w Szanghaju, kurs cyfrowej waluty znalazł się na najwyższym poziomie od kilku miesięcy, przebijając poziom 300 dolarów. Zdaniem ekspertów, do przyszłego roku cena może wzrosnąć nawet o kolejne 100 dolarów. Bitcoin drożeje w stosunku do wszystkich głównych walut.

W czasie kiedy sytuacja ekonomiczna na świecie staje się bardziej niestabilna, cyfrowe waluty znacząco zyskują na zainteresowaniu. Firma Coinbase poinformowała pod koniec czerwca na Twitterze, że zainteresowanie Bitcoinem w Europie w ciągu kilku tygodni wzrosło o 300 proc.

Znaczący wzrost zainteresowania przekłada się na wzrost liczby transakcji i większe wolumeny na giełdach cyfrowych walut. 7 lipca pobito rekord 442 transakcje na sekundę.

Obecnie w obiegu znajduje się około 14,4 mln Bitcoinów i nigdy nie powstanie więcej niż 21 milionów monet. Z powodu ograniczonej bazy monetarnej wzrost zainteresowania cyfrowymi walutami przekłada się na ich wycenę na wolnym rynku.

Zobacz, jak zmieniał się kurs Bitcoina do złotego od maja 2015

Za sprawą wydarzeń w Grecji i pęknięcia bańki na giełdzie w Szanghaju, Bitcoin znalazł się na najwyższym poziomie od kilku miesięcy, przebijając 300 dolarów. Obecnie sytuacja na świecie zdaje się stabilizować. Chiński rząd powstrzymał spadki na giełdzie wprowadzając czasowy zakaz sprzedaży akcji, natomiast w Brukseli udało się wynegocjować porozumienie z Grecją. W momencie osiągnięcia porozumienia cena cyfrowej waluty spadła o około 10 proc., a aktualnie oscyluje w okolicy 290 dolarów.

Christopher Mims pisząc dla The Wall Street Journal zaznaczył jednak, że sam Bitcoin nie jest w stanie pomóc Grecji. - Bitcoin ewoluuje znacznie szybciej niż wydaje się to obserwatorom, może pomóc Grekom za jakiś czas, albo obywatelom innych państw które popadną w poważne problemy finansowe - twierdzi Mims. Zeszłotygodniowy raport Wedbush Securities sugeruje, że cena Bitcoina może osiągnąć 400 dolarów w przyszłym roku.

Zobacz, jak zmieniał się kurs Bitcoina do dolara od maja 2015

Na uwagę zasługuje też Litecoin określany jako młodszy brat Bitcoina. Od maja cena tej cyfrowej waluty wzrosła z 1,43 dolara, do aż 8,65 dolara w ubiegłym tygodniu. Wolumeny na giełdach Litecoina po raz pierwszy w historii przewyższyły wolumeny na giełdach Bitcoinowcych. Historia uczy, że tak gwałtownym wzrostom zawsze towarzyszy korekta. Nie inaczej było w tym przypadku, aktualnie rynek wycenia jednego Litecoina na około 4,5 dolara.

- Uważam, że Litecoin wciąż jest uzupełnieniem dla Bitcoina – srebro dla bitcoinowego złota jak wolicie. Ponieważ Litecoin jest altcoinem (mianem tym określa się alternatywne dla Bitcoina kryptowaluty) i ma znacznie mniejszą kapitalizację rynkową, cena Litecoina jest ekstremalnie niestabilna. Dlatego jeśli rynek się załamuje, to załamanie jest znacznie poważniejsze niż w przypadku Bitcoina. W ostatnim miesiącu Bitcoin wzrósł o 20 proc., podczas gdy Litecoin poszedł w górę około 400!” Powiedział Charlie Lee, twórca Litecoina.

giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)