Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BM Reflex: Ceny paliw na stacjach mogą pozostać stabilne w kolejnych tygodniach

0
Podziel się:

Warszawa, 17.08.2018 (ISBnews/ BM Reflex) - Ceny paliw na stacjach pozostają stabilne i taka sytuacja może być kontynuowana aż do końca tegorocznych wakacji, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

BM Reflex: Ceny paliw na stacjach mogą pozostać stabilne w kolejnych tygodniach

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex.

Praktycznie od miesiąca na krajowym rynku detalicznym nie obserwujemy większych zmian cen. Mijający tydzień również nie przyniósł zmian tego stanu rzeczy i sytuacja taka może potrwać do końca wakacji. Aktualnie za litr benzyny Pb95 płacimy średnio w kraju 5,08 PLN/l co oznacza spadek o 1 gr./l w skali tygodnia. Na niezmienionym poziomie 5 PLN/l pozostały ceny oleju napędowego. Autogaz natomiast potaniał 4 gr./l do 2,32 PLN/l.

Hurtowe ceny benzyn i diesla wzrosły w skali tygodnia około 4 gr./l netto tak więc ceny paliw na stacjach powinny nadal pozostać stabilne tym bardziej, że na rynku hurtowym od kilku tygodni nie obserwujemy wyraźniejszej tendencji.

Tymczasem w rejonie 70 USD/bbl wyhamowały spadki cen ropy Brent i rynek próbuje korygować ostatnią falę spadku. Wsparciem jest oczywiście zapowiedz powrotu Chin i USA do rozmów handlowych.

OPEC zgodnie z przedstawionymi najnowszymi prognozami spodziewa się, że w II połowie tego roku popyt na jego ropę osiągnie 33,40 mln bbl/d wobec lipcowego poziomu produkcji 32,3 mln bbl/d. W 2019 roku jednak ze względu na dużo wyższy wzrost produkcji ropy w krajach poza OPEC, kartel spodziewa się spadku zapotrzebowania na swoją ropę do 32,05 mln bbl/d. Podaż ropy w krajach poza OPEC wzrośnie bowiem w przyszłym roku średnio o 2,13 mln bbl z poziomu 59,62 mln bbl/d do 61,75 mln bbl/d przy oczekiwanym wzroście światowej konsumpcji ropy o 1,43 mln bbl/d do średniego poziomu 100,26 mln bbl/d.

Wbrew oczekiwaniom spadku amerykańskie zapasy benzyn wzrosły w ubiegłym tygodniu 6,8 mln bbl/d do 414,2 mln bbl przy jednoczesnym wzroście produkcji ropy w skali tygodnia o 100 tys. bbl/d do 10,9 mln bbl. Eksport amerykańskiej ropy zmniejszył się w skali tygodnia 258 tys. bbl/d do 1,59 mln bbl/d. Konsumpcja ropy natomiast spadła w skali tygodnia 741 tys. bbl/d do 20,18 mln bbl/d.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)