Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: Posiedzenie EBC i publikacje PMI w centrum uwagi w tym tygodniu

0
Podziel się:

W tym tygodniu do najważniejszych wydarzeń dla inwestorów będą miały posiedzenie EBC i publikacja wskaźników PMI w strefie euro w październiku, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). W Polsce zostaną jeszcze opublikowane dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego.

BOŚ Bank: Posiedzenie EBC i publikacje PMI w centrum uwagi w tym tygodniu

"Na bieżący tydzień zaplanowane jest posiedzenie rady Europejskiego Banku Centralnego. Nie sądzimy aby utrzymujące się publikacje słabszych danych ze sfery realnej, czy też bardzo niskiej inflacji bazowej wpłynęły na zmianę perspektyw polityki monetarnej (tj. zakończenia programu QE w grudniu 2018 r.), niemniej z pewnością będą ważnym tematem konferencji prasowej po posiedzeniu rady. W tym kontekście istotne dla rynków będą publikowane w tygodniu bieżącym wstępne dane dot. wskaźników koniunktury PMI w strefie euro w październiku" - czytamy w raporcie tygodniowym banku.

W kraju w tym tygodniu zostaną jeszcze opublikowane dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego.

"Szacujemy, że stopa bezrobocia utrzymała się we wrześniu na sierpniowym poziomie 5,8%" - prognozują analitycy.

Ich zdaniem, choć rentowności obligacji skarbowych w USA utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, to nie zmienia ich oczekiwań, że wobec wyczerpujących się szans na pozytywne niespodzianki w zakresie wzrostu gospodarczego oraz ograniczonym potencjale dla wzrostu inflacji bazowej, skala zacieśnienia polityki pieniężnej w USA będzie ograniczona.

"Powyższe założenia powinny wspierać ceny aktywów na rynkach wschodzących, w tym aktywów krajowych. Biorąc jednak pod uwagę trwałe efekty wolniejszego napływu kapitału na rynki wschodzące, wskazywane czynniki ryzyka dla gospodarki globalnej, a w przypadku rynków europejskich dodatkowo wyższą niepewność sytuacji w Europie (Włochy, Brexit), należy liczyć się z podwyższoną zmiennością cen oraz asymetrycznym bilansem ryzyka dla bazowej prognozy. Wyższe ryzyko słabszych poziomów szczególnie dotyczy notowań złotego, przy wciąż wspierającej rynek obligacji skarbowych pozytywnej sytuacji fiskalnej" - czytamy także.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)