Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: W centrum uwagi w tym tygodniu dane dotyczące PMI za listopad

0
Podziel się:

Dla inwestorów w tym tygodniu istotne znaczenie będą miały m.in. dane dotyczące wstępnych odczytów listopadowych indeksów koniunktury PMI z krajów Unii Europejskiej, a także publikacja protokołów z posiedzeń FOMC oraz rady EBC, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). 

BOŚ Bank: W centrum uwagi w tym tygodniu dane dotyczące PMI za listopad

"W bieżącym tygodniu wśród zaplanowanych publikacji danych wskazać należy na wstępne odczyty listopadowych indeksów koniunktury PMI z Europy. Ich publikacja raczej w ograniczonym stopniu wpłynie na rynek, gdyż generalnie oznaczać będzie utrzymanie indeksów na korzystnych poziomach nawet w sytuacji lekkich spadków wskaźników. Podobnie w przypadku publikacji protokołów z listopadowych posiedzeń FOMC oraz rady EBC, trudno oczekiwać niespodzianek i tym samym znaczącej reakcji rynkowej" - napisali analitycy w raporcie.

Ich zdaniem, przerwa świąteczna w pracach Kongresu związana z czwartkowym Świętem Dziękczynienia oznacza, że w bieżącym tygodniu nie należy oczekiwać nowych informacji dot. reformy podatkowej. Temat ten jednak powróci pod koniec listopada i pozostanie istotnym czynnikiem kształtującym sytuację na globalnym rynku finansowym.

"Generalnie podtrzymujemy ocenę, że wyzwania związane z osiągnięciem kompromisowego rozwiązania skutkuje wysokim prawdopodobieństwem odsunięcia w czasie momentu wejścia w życie reformy (dość ograniczone szanse na drożenie reformy zgodnie z planem od początku 2018 r.). Odsunięcie w czasie wdrożenia reformy, w połączeniu z utrzymującymi się niskimi wskaźnikami inflacji bazowej, powinno w średnim okresie ograniczać skalę wzrostu stóp procentowych" - czytamy także.

Zdaniem analityków BOŚ Banku, czynnikiem pozostającym w tle z okresowo nasilającym się wpływem na europejskie rynki pozostanie ryzyko polityczne w Europie. W najbliższych tygodniach jego źródłem będzie wątek koalicji rządowej w Niemczech, po fiasku rozmów koalicyjnych w trójkącie: CDU/CSU - FDP - Zieloni.

"Obecnie klika wariantów rozwoju sytuacji politycznej jest możliwych - od wcześniejszych wyborów, przez powrót do rozmów w dotychczasowym składzie lub do Wielkiej Koalicji (z SDP), aż do rządu mniejszościowego. Trudno dziś wskazać na najbardziej prawdopodobne rozwiązanie. Nie należy upatrywać w tej kwestii ryzyka o charakterze kryzysowym. Jednak fakt, że negocjacje koalicyjne rozbiły się w dużej mierze o kwestie dot. polityki imigracyjnej (bardzo istotnych dla wyborców) wskazuje, że osiągnięcie kompromisu nie będzie łatwe. Oznacza to ryzyko wydłużonego okresu o podwyższonej niepewności politycznej w Niemczech, co (przynajmniej) okresowo może negatywnie wpływać na notowania europejskich aktywów finansowych" - podsumowali analitycy.

(ISBnews)

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)