Notowania

budownictwo
20.02.2018 10:55

CBRE: E-commerce napędzi rynek magazynowy w 2018, ruszą projekty w zach. Polsce

Obecny rok na rynku powierzchni magazynowych zapowiada się równie optymistycznie, co udany 2017 r., m.in. dzięki potencjałowi e-commerce, poinformowała Head of Industrial z firmy CBRE Beata Hryniewska. Według niej w 2018 r. będziemy obserwować też rozwój magazynowych lokalizacji przy zachodniej granicy Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Rok 2017 był przełomowy dla rynku powierzchni magazynowych i 2018 zapowiada się równie optymistycznie. Apetyt deweloperów nie słabnie, a w budowie znajduje się obecnie kolejne 1,39 mln m2. Obserwujemy duży wzrost zainteresowania regionem zachodnim, z nowymi projektami w takich lokalizacjach jak Zielona Góra, Świebodzin, Świecko czy Krosno Odrzańskie. Tak dobra sytuacja na rynku sprzyja realizacji obiektów nie tylko typu 'build to suit', ale także spekulacyjnych, które pod koniec 2017 roku stanowiły aż 34% powierzchni magazynowych w budowie" - powiedziała Hryniewska, cytowana w komunikacie.

Według raportu CBRE "Poland Industrial MarketView", na polskim rynku znajduje się obecnie 13,4 mln m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej, czyli o 22% więcej niż w 2016 r. W ciągu 12 miesięcy deweloperzy dostarczyli na rynek 2,27 mln m2 nowej powierzchni magazynowej, rejestrując najwyższy wynik w historii. Dynamiczny rozwój rynku został zarejestrowany we wszystkich regionach Polski, wśród których najbardziej wzbogacił się rynek warszawski (o 495 tys. m2) oraz Śląsk, gdzie wybudowano aż 357 tys. m2.

Efektem dużej aktywności inwestorów jest podpisanie umów najmu na ponad 4,52 mln m2, co oznacza 29-proc. wzrost względem 2016 r. Na pozycję lidera wśród najemców magazynów wysuwa się e-commerce - w 2017 roku trzy największe transakcje zostały podpisane przez firmy z tej branży.

"Zmieniające się zwyczaje zakupowe konsumentów sprawiły, że zakupy internetowe, a z nimi branża e-commerce, wystrzeliły w górę. Sektorowi pomogą również nowe przepisy prawne, które nakazują zamykanie centrów handlowych w niedziele. To z pewnością będzie miało swoje odbicie w rynku powierzchni magazynowych" - skomentowała Hryniewska.

Według danych CBRE, dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest bardzo ograniczona. Ukończenie rekordowej ilości projektów nie spowodowało wzrostu stopy pustostanów, a miało skutek wręcz odwrotny: odsetek niewynajętej powierzchni obniżył się o 1,2 pkt. proc. w stosunku do końcówki 2016 r. i obecnie wynosi 4,7%. Jest to najniższy wskaźnik od ponad 10 lat, podkreślono w materiale.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, handel detaliczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2018

massaroPotwierdzam. W bazach JARTOM jest teraz tyle wolnych nieruchomości magazynowych, że bez większych problemów można to wszystko przejmować. Potencjał … Czytaj całość

04-07-2018

sensorOgólnie rynek magazynowy ma się dobrze. Nie brakuje fajnych okazji, można przejąć atrakcyjne nieruchomości, ale to wszystko wymaga zdrowego podejścia. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)