Notowania

budownictwo
19.07.2018 13:55

CBRE: W Warszawie przybyło ok. 173 tys. m2 biur w I poł. 2018 r.

Na warszawskim rynku nieruchomości biurowych do użytkowania oddano łącznie ok. 173 tys. m2 powierzchni w I półroczu 2018 r., wynika z raportu CBRE "Warszawski Rynek Biurowy. Rekordowe półrocze 2018". Według autorów raportu, to 65% całkowitej podaży prognozowanej na bieżący rok.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Obecna sytuacja na warszawskim rynku biurowym równoważny siły po trwającym jakiś czas 'rynku najemcy' i to widać najbardziej w najlepszych lokalizacjach. W stolicy popyt przewyższa podaż. Wzmożona aktywność firm i ograniczona dostępność powierzchni stawia właścicieli budynków w lepszej pozycji negocjacyjnej, niż w ostatnich latach. Za biuro w centrum w standardzie premium trzeba zapłacić średnio 24 euro/m-c/m2. Prognozujemy, że te ceny utrzymają się do 2020 roku. Wtedy zostaną oddane do użytku duże projekty, które obecnie są w trakcie budowy, takie jak Varso, Generation Park, The Warsaw Hub czy Skyliner" - powiedział dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w CBRE Mikołaj Sznajder, cytowany w komunikacie.

Na koniec I półrocza 2018 r. podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosła 5,41 mln m2. Do użytkowania oddano 15 nowych biurowców, których łączna powierzchnia przekroczyła 173 tys. m2. Blisko 60% nowo oddanej powierzchni znalazło się w centrum, z czego aż 70% było wynajęte już w dniu oddania do użytkowania, podano także.

"Nowa powierzchnia biurowa rozchodzi się w Warszawie w szybkim tempie. W sumie, w ciągu sześciu miesięcy aktywność najemców wyniosła 425 tys. m2, osiągając blisko połowę prognozowanego poziomu na koniec 2018 roku. Ze względu na niską dostępność wolnych powierzchni w centrum, większa część popytu (52%) zlokalizowana była poza nim" - czytamy dalej.

Popyt w Warszawie napędzany był w największej mierze przez klientów z sektora usług profesjonalnych, którzy odpowiadali za ponad 16% całkowitej wynajętej powierzchni i aż 21% przedsiębiorstwa działające w obszarze IT i nowych technologii oraz sektor bankowy, ubezpieczeniowy i inwestycyjny. Każdy z tych dwóch sektorów odpowiadał za 13% zapotrzebowania na powierzchnię poza centrum, wylicza CBRE.

Duża aktywność najemców przekłada się na spadający poziom pustostanów, który na koniec czerwca wyniósł 11,1%, co oznacza spadek o 2,8 pkt proc. w skali roku.

Dobra kondycja rynku, z której wynika wzmożona aktywność najemców, przesuwa przewagę w stronę właścicieli budynków. Trend ten widać wyraźnie w centrum Warszawy. Spowodowało to wzrost czynszów w centrum, pierwszy raz od 2012 roku, który wynosi średnio 24 euro/m-c/m2. Oczekiwana jest kontynuacja tego trendu aż do 2020 roku, kiedy planowane jest oddanie do użytkowania aż 581 tys. m2 powierzchni, podano także.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz