Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBRE: Zasoby regionalnej powierzchni biurowej mogą przekroczyć 5 mln m2 w 2019r.

1
Podziel się:

Warszawa, 15.11.2018 (ISBnews) - W regionach w ciągu trzech kwartałów 2018 r. przybyło ponad dwa razy więcej nowoczesnej powierzchni biurowej niż w Warszawie (430 tys. m2 wobec 190 tys. m2), wynika z najnowszego raportu CBRE "Market View: Rynek biurowy w miastach regionalnych po III kw. 2018". Łączny zasób powierzchni biurowej w miastach regionalnych przekroczy granicę 5 mln m2 (co oznacza 10-proc. wzrost) i zbliży się do wyniku stolicy w 2019 roku, prognozują eksperci CBRE.

CBRE: Zasoby regionalnej powierzchni biurowej mogą przekroczyć 5 mln m2 w 2019r.

"Sytuację na rynku biurowym po trzech kwartałach 2018 r. można podsumować jednym zdaniem: rynek rośnie jak na drożdżach. Zarówno rynki regionalne, jak i rynek warszawski bardzo mocno się rozwijają, jednak trzeba przyznać, że to regiony wiodą prym. Przez pierwsze trzy kwartały 2018 roku przybyło w miastach regionalnych ponad 430 tys. m2 nowoczesnej powierzchni, a w Warszawie 190 tys. m2. Wśród rynków regionalnych w ostatnich kwartałach bardzo silnie rozwijało się Trójmiasto, które goni te największe - Kraków i Wrocław. Te dwa rynki już przekroczyły 1 mln nowoczesnej powierzchni biurowej" - powiedział dyrektor regionalny w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE Kamil Tyszkiewicz, cytowany w komunikacie.

W miastach regionalnych spotkamy też więcej placów budowy niż w stolicy. W trakcie realizacji są inwestycje, które zapewnią ponad 805 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Natomiast w Warszawie buduje się obecnie ponad 747 tys. m2. Z raportu CBRE wynika także, że w III kwartale 2018 r. nowe budynki w chwili oddania do użytkowania były już skomercjalizowane w niemal 50%, podano również.

"Ilość dostępnej powierzchni do natychmiastowego wynajęcia we wszystkich miastach regionalnych łącznie jest mniejsza niż w Warszawie. Wskaźnik pustostanów na koniec III kwartału br. wyniósł 9,6% (w Warszawie 10%), co stanowi spadek o 0,3 pkt proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku" - czytamy dalej.

Najtrudniej o nowoczesną powierzchnię w Trójmieście i Poznaniu, gdzie poziom pustostanów spadł poniżej 7%. Co więcej, dla Poznania poziom dostępnej powierzchni w budynkach powyżej 10 tys. m2 powierzchni biurowej wyniósł jedynie 5%, natomiast w Trójmieście niewiele ponad 6% - są to rekordy komercjalizacji budynków i świadczą o niespotykanej jak dotąd skali popytu na biura. Relatywnie łatwiej o nowoczesne biuro w Lublinie, gdzie poziom dostępnej powierzchni wyniósł na koniec III kwartału prawie 19%. W Łodzi, Wrocławiu i Krakowie poziom pustostanów jest na poziomie ogólnopolskim - ok. 10%, wskazano również.

Firmy szukające atrakcyjnej lokalizacji dla swoich biur wciąż częściej decydują się na stolicę niż miasta regionalne. W ciągu III kwartałów 2018 r. w Warszawie łącznie wynajęły ponad 634 tys. m2, podczas gdy w siedmiu głównych miastach regionalnych ponad 421 tys. m2 powierzchni biurowej. Największy poziom najmu w III kw. spośród miast regionalnych odnotowano w Krakowie - blisko 46 tys. m2 oraz w Trójmieście - 40 tys. m2.

Czynsze bazowe w miastach regionalnych osiągnęły poziom 10,50-15 euro/m/miesiąc. Najwyższe stawki odnotowano we Wrocławiu, a najniższe zostały zarejestrowane w Lublinie, gdzie jest najwięcej niewynajętej powierzchni, podano.

"Zakładamy, że w związku z coraz większym zapotrzebowaniem i wciąż niskim poziomem dostępnej powierzchni może pojawić się presja na zwiększenie czynszów na przełomie roku 2018/2019" - dodał Tyszkiewicz.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Heh
5 lata temu
Tak tylko ze w regionach powinno byc minimum 5x wiecej powierzchni w uzytku w budowie i w planach zeby moznabyko mowic o zrownowazonym rozwoju!