Notowania

giełda
13.07.2018 13:21

CD Projekt bije rekordy. Przeskoczył KGHM i PGE

Wartość biznesu twórców Wiedźmina w tym roku wzrosła prawie dwukrotnie - do 18 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cd projekt red)
Adam Kiciński jest prezesem CD Projekt.

Najbardziej rozpoznawalny polski producent gier pnie się do góry. Na giełdzie bije rekordy, a wielkością przewyższa wielkie, państwowe spółki. Wartość biznesu twórców Wiedźmina w tym roku wzrosła prawie dwukrotnie - do 18 mld zł.

Wycena biznesu spółki CD Projekt ciągle szybuje. W piątek notowania akcji pobiły kolejny rekord. Dobijają już prawie do 190 zł za sztukę, co oznacza, że firma w oczach inwestorów giełdowych warta jest już ponad 18 mld zł.

Twórcy gry Wiedźmin, którzy szykują kolejną dużą produkcję - Cyberpunk 2077, awansowali tym samym w rankingu największych spółek z warszawskiej giełdy. CD Projekt zajmuje ósme miejsce, wyprzedzając nieznacznie takich państwowych gigantów jak KGHM i PGE. Producent gier jest już większy od mBanku i Cyfrowego Polsatu, czyli imperium miliardera Zygmunta Solorza-Żaka.

Od początku roku notowania CD Projektu niemal podwoiły się, dając zarobić niemałe pieniądze wszystkim posiadaczom akcji. Każdy, kto na początku roku postawiłby 10 tys. zł i kupiłby akcje, teraz miałby na koncie maklerskim ponad 19 tys. zł.

Wzrosty notowań CD Projektu zasługują na tym większe uznanie, że polska giełda od kilku miesięcy jest w dołku i większość znaczących spółek traci. Wspomniany już miedziowy kombinat i największa grupa energetyczna w kraju skurczyły się pod względem kapitalizacji o prawie 20 proc.

Wyobraźnię inwestorów ostatnio rozpala wizja sukcesu Cyberpunka. To gra, nad którą polskie studio pracuje od 2012 roku. Premiera ciągle się przedłuża, ale po czerwcowej prezentacji pierwszego zwiastuna gry na targach E3 w Los Angeles ciekawość nie tylko graczy znowu jest ogromna.

W ciągu zaledwie czterech dni od wypuszczenia zwiastuna, w serwisie Youtube obejrzało go 10 mln widzów na całym świecie. Obecnie jest to już ponad 13 mln.

Cyberpunk 2077. Nowy projekt twórców "Wiedźmina"

- Cyberpunk będzie droższy i ambitniejszy - zapowiadał w ubiegłym roku prezes Kiciński, porównując potencjalne koszty z "Wiedźminem 3". Sama produkcja tej ostatniej gry kosztowała 90 mln zł, co jest na razie rekordem w Polsce wydatków na produkcję rozrywkową. Łącznie z wydatkami marketingowymi budżet doszedł do ponad 300 mln zł.

Notowania akcji CD projekt pną się w górę, ale na kolejny awans w rankingu największych spółek trzeba będzie trochę poczekać. Bezpośrednio przed producentem gier plasuje się Bank ING, którego wartość wyceniana jest przez giełdę na 23 mld zł. Twórcom Wiedźmina brakuje więc aż 5 mld zł. Kurs akcji musiałby skoczyć w okolice 240 zł. To na razie raczej odległa perspektywa, choć spółka jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego poziomu.

Od dawna CD projekt pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. W ciągu ostatnich 8 lat jej kapitalizacja wzrosła 100-krotnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, cd projekt, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2018

MisioNie było CD projektu był KGHM nie będzie CD projektu będzie KGHM

13-07-2018

koprolitNic nie ujmując tej świetnej firmie jest to bańka, absurdalna wycena.

13-07-2018

EhhhTo wygląda na balonik, taka kapitalizacja spółki, która posiada głównie ludzi i myśl to chyba przesada? Wystarczy, że gra będzie niewypałem, i te … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)