Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cena ropy naftowej zaczęła piąć się w górę

2
Podziel się:

Warszawa, 20.11.2018 (ISBnews/ Superfund TFI) - Ostatnie tygodnie na rynku ropy naftowej były wyjątkowo burzliwe. Rynkiem tego surowca rządziła strona podażowa, a ceny ropy spadały przez sześć kolejnych tygodni, począwszy od pierwszych dni października. Dopiero w tym tygodniu pojawiła się szansa na odwrócenie tego trendu. Po gwałtownej przecenie ropy na początku poprzedniego tygodnia, zniżki w końcu wyhamowały, a cena ropy naftowej zaczęła piąć się w górę. Chociaż wśród inwestorów nie widać entuzjazmu do wspierania zwyżek, to pole do zniżek przynajmniej krótkoterminowo wydaje się wyczerpane.

Cena ropy naftowej zaczęła piąć się w górę

Na początku tygodnia strona podażowa przystąpiła do jeszcze jednego ataku, a ceny ropy naftowej ponownie zbliżyły się do minimów sprzed tygodnia: w przypadku ropy WTI były to okolice 55 USD za baryłkę, a dla ropy Brent był to rejon 65 USD za baryłkę. Te poziomy okazały się jednak silnymi technicznymi poziomami wsparcia, od których notowania dynamicznie odbiły się w górę. Cena ropy Brent zakończyła poniedziałkową sesję na symbolicznym minusie, natomiast notowaniom ropy WTI udało się nawet wyjść na plus.

We wtorek rano notowania ropy naftowej powróciły do zniżek, czemu sprzyjają pesymistyczne nastroje na globalnych rynkach finansowych, po zniżkach na amerykańskich i azjatyckich indeksach akcji. Gorsze oczekiwania związane z sytuacją w całej światowej gospodarce negatywnie przekładają się na oczekiwania związane z popytem na ropę naftową.

Jednak w kontekście samego rynku ropy, poniedziałkowa sesja pozwala na optymistyczne oczekiwania dotyczące całego bieżącego tygodnia. Chociaż produkcja ropy na świecie jest duża, to OPEC oficjalnie zakomunikowało rozważanie wyraźnego cięcia wydobycia. Taki ruch, wykonany przez kartel już po raz kolejny, mógłby doprowadzić do dalszych wzrostów cen ropy naftowej. Będzie to szczególnie możliwe w przypadku dołączenia Rosji do porozumienia. Już teraz wiadomo, że Rosjanie spotkają się z przedstawicielami OPEC na oficjalnym spotkaniu kartelu na początku grudnia.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Marek
5 lata temu
Poza tym że autorowi percepcja szwankuje, to jeśli chodzi o język polski: wszystko pnie się w górę, spada w dół i cofa do tyłu... Widział Pan kiedyś żeby ropa pięła się w dół?
Marek
5 lata temu
Autor chyba giełdy nie obserwuje.