Notowania

sesja na wall street
07.01.2016 06:38

Ceny ropy nadal motorem przeceny na Wall Street

W środę po raz kolejny słabsze od oczekiwań były dane z Chin. Poznaliśmy również publikację raportu z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Środowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się wyraźnymi spadkami głównych indeksów, które w dół ciągnął sektor paliwowy tracący w ślad zniżkujących cen ropy naftowej. W centrum uwagi rynków znalazł się również raport z grudniowego posiedzenia Fed.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial stracił 1,47 proc., i wyniósł 16 906,51 pkt. S&P 500 spadł o 1,31 proc. i wyniósł 1 990,26 pkt., a Nasdaq Comp. poszedł w dół o 1,14 proc. do 4 835,77 pkt.

Ceny ropy Brent straciły w środę blisko 6 proc. i znalazły się blisko poziomu 34 dolarów z baryłkę, co jest najgorszym wynikiem od 2004 roku.

Jako przyczynę nowej fali spadkowej na rynku ropy naftowej wskazuje się konflikt pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską oraz jej sunnickimi sojusznikami. Może on utrudniać kontrolę wydobycia na rynku, którego głównym problem jest nadpodaż.

Zobacz, jak wyglądała środowa sesja na Wall Street

Dodatkowo do przeceny ropy naftowej przyczyniły się dane na temat zapasów surowca w USA. Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 5,08 mln baryłek. Jednoczenie jednak rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 6,3 mln baryłek, a zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 10,58 mln baryłek.

- Jest to największy wzrost zapasów benzyny od 1993 roku. Cenom benzyny w USA grozi załamanie - ocenił dla CNBC ekspert Again Capital, John Kilduff.

Kryzys w relacjach Iranu i Arabii Saudyjskiej zatacza coraz szersze kręgi - w środę Katar wezwał swego ambasadora na konsultacje, Jordania pouczyła ambasadora Iranu, a Dżibuti - jako czwarte jak dotąd państwo - zerwało z Teheranem stosunki dyplomatyczne.

Ważny nie tylko konflikt na Bliskim Wschodzie

Poza niepewną sytuacją na Bliskim Wschodzie rynek martwi również sytuacja w Korei Północnej. Władze tego kraju oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ "zdecydowanie potępiła" w środę nową próbę nuklearną Korei Północnej i poinformowała, że przygotuje "dodatkowe kroki" przeciwko Pjongjangowi. Dyplomaci mówią o możliwości wzmocnienia sankcji.

- Na rynku utrzymują się obawy o chińską gospodarkę, dodatkowo wygląda na to, że amerykański sektor wytwórczy jest w recesji. Do tego dochodzą doniesienia z Korei na temat testów nuklearnych - to wszystko przekłada się na nerwowość na rynku - ocenił w CNBC strateg rynkowy RJO Futures, John Caruso.

Środa przyniosła publikację raportu z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Z "minutes" wynika, że część członków Fed, która ostatecznie zgodziła się na podwyżkę stóp procentowych w grudniu, zasygnalizowała, że była to dla nich trudna decyzja, ponieważ wciąż ich zdaniem utrzymuje się niepewna sytuacja inflacyjna w USA.

Z raportu z grudniowego posiedzenia Fed wynika, że w ich ocenie wzrost cen w USA może być utrudniony przez spadki cen surowców oraz umocnienie się dolara.

Opublikowano również dane dotyczące sektora usług w USA. Wskaźnik aktywności w amerykańskich usługach w grudniu spadł i wyniósł 55,3 pkt. - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 56,0 pkt. W listopadzie wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł 55,9 pkt.

Z kolei deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych zmniejszył się w listopadzie do 42,37 mld dolarów z 44,58 mld dolarów miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się deficytu w październiku na poziomie 44,0 mld dolarów wobec 43,89 mld dolarów miesiąc wcześniej przed korektą.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w listopadzie spadły miesiąc do miesiąca o 0,2 proc. zgodnie z oczekiwaniami analityków. W październiku zamówienia wzrosły o 1,3 proc. po korekcie wobec wzrostu o 1,5 proc. przed korektą.

Chiny znowu słabe

Po raz kolejny słabsze od oczekiwań były dane z Chin. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w grudniu 50,2 pkt. wobec 51,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics.

Na plus zaskoczył tymczasem PMI ze strefy euro. Indeks PMI composite w strefie euro wyniósł w grudniu 54,3 pkt. wobec 54,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wartość indeksu na 54,0 pkt.

Tagi: sesja na wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz