Notowania

energetyka
12.07.2016 16:39

CEZ domaga się od rządu Bułgarii setek milionów euro

CEZ wielokrotnie zwracał się do rządu Bułgarii z prośbą o naprawienie sytuacji i rekompensatę za poczynione szkody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michael Kappel / Flickr (CC BY-NC 2.0))

CEZ złożył do Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych wniosek o arbitraż przeciw Bułgarii w związku z nieprzestrzeganiem postanowień Traktatu Karty Energetycznej.

Jak czytamy w komunikacie, spółka zdecydowała o podjęciu tego kroku w związku z wieloma działaniami władz Bułgarii, szkodzącym bułgarskim spółkom CEZ, skutkującymi długoterminową krytyczną sytuacją na lokalnym rynku energetycznym, która nie ulega poprawie. Spółka domaga się setek milionów euro odszkodowania.

CEZ wielokrotnie zwracał się do rządu Bułgarii z prośbą o naprawienie sytuacji i rekompensatę za poczynione szkody, podkreślono. W listopadzie 2015 roku spółka oficjalnie notyfikowała spór. Rząd Bułgarii nie zdecydował się jednak na jego polubowne rozwiązanie.

- Jesteśmy gotowi chronić nasze inwestycje w każdy możliwy sposób, stąd arbitraż jest dla nas logicznym kolejnym krokiem - powiedział dyrektor ds. relacji zewnętrznych i regulacji Ivo HlavĂĄc, cytowany w komunikacie.

Grupa CEZ jest obecna w Bułgarii od 2004 roku. Spółka posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu - oprócz Czech m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 roku jest notowana na warszawskiej giełdzie.

Traktat Karty Energetyczne określa ramy współpracy między krajami Europy w celu rozwijania potencjału energetycznego państw Europy Środkowo-Wschodniej i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE.

Tagi: energetyka, cez, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2016

beniuTak samo Orlen powinien zaskarżyć rząd Litwy, za utrudnianie działalności, czyli likwidacja reurociągu naftowego z terminalu morskiego i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)