Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolańscy wzywają do sprzedaży akcji. Chcą wycofać spółkę z giełdy

1
Podziel się:

Płacą po 3,76 zł za sztukę. To więcej niż w ostatnim czasie były wyceniane na GPW.

Na czele spólki Colian od lat stoi Jan Kolański.
Na czele spólki Colian od lat stoi Jan Kolański. (Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bELrYHNN

Spółka Colian szykuje się do opuszczenia giełdy. Porozumienie inwestorów, w którego skład wchodzi m.in. rodzina Kolańskich, wzywa wszystkich posiadaczy akcji do sprzedaży udziałów. Płacą po 3,76 zł za sztukę.

Colian to jeden z najpopularniejszych w Polsce producentów słodyczy. Do niego należą takie marki jak Goplana, Jutrzenka, Solidarność, a także Grześki i Jeżyki. W skład grupy wchodzą też napoje z logo Hellena czy przyprawy Appetita.

Około 40 proc. wszystkich udziałów Coliana należy do rodziny Kolańskich. Mowa o prezesie Janie Kolańskim i należących do niego spółkach AllumaInvest oraz Ziołopex i Barbarze Kolańskiej. Zawarli oni porozumienie z innymi akcjonariuszami: Colian Holding oraz Ipopema 21 FIZAN. Razem zamierzają wykupić akcje od pozostałych udziałowców.

bELrYHNP

Łącznie porozumienie ma 78 proc. i liczy na pozyskanie pozostałych 22 proc. W tym celu wezwali wszystkich posiadaczy akcji do sprzedaży im łącznie 41 mln 858 tys. 454 akcji Coliana. Za każdą płacą po 3,76 zł.

Cena w wezwaniu jest prawie 30 groszy wyższa niż kurs akcji Coliana w środę. Z tego względu w czwartek błyskawicznie notowania poszły do góry, by wyrównać wartość z oferty. Tym samym Colian to jedna z najsilniejszych spółek na GPW. Notowania rosną około 10 proc.

Cena akcji Coliana w tym tygodniu

Oferowana cena w wezwaniu wynosi 3,76 zł za akcję i oznacza premię w wysokości 8,67 proc. do średniej ceny akcji z 3 miesięcy, premię w wysokości 13,60 proc. do średniej ceny akcji z 6 miesięcy oraz 8,05 proc. premii w relacji do ceny akcji z ostatniego dnia notowań przed ogłoszeniem wezwania. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 20 kwietnia, a zakończą się 14 czerwca 2018 roku.

bELrYHNV

Po co rodzinie Kolańskich i ich partnerom wszystkie akcje? W komunikacie prasowym wskazują, że umożliwi to wycofanie firmy z giełdy. W związku z tym łatwiej będzie zarządzającym skupić się na działalności i realizacji strategii rozwoju w kraju i za granicą. Więcej szczegółów na razie nie zdradzają.

Zobacz także: Pomysł na biznes: Ręcznie wytwarzane słodycze

Na warszawskiej giełdzie mamy ostatnio sporo podobnych przypadków. Wezwanie na akcje jeszcze pod koniec 2017 roku ogłosiła amerykańska firma Bricks Acquisitions Limited, która chce wycofać z GPW akcje dewelopera Robyg. Wcześniej opisywaliśmy już historie Komputronika, Pelionu, Uniweheels, InPostu czy Polcolorit.

bELrYHNW

Spółki z giełdy znikają, bo ich założyciele uznają, że obecność na GPW już nie jest dla nich korzystna. Innym powodem jest też zwykle to, że pojawił się nowy inwestor, który postanowił przejąć biznes, a nie chce dzielić się zyskami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELrYHOq
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
szmatek64
4 lata temu
A tak w ogóle po co ta giełda istnieje.Nic nie produkuje a zarabia to znaczy cwaniacy zarabiają a frajerzy tracą bo akcje raz do góry raz na dół.Żydzi mają łeb do interesów.