Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Cyfrowy Polsat tnie zadłużenie. Inwestorom wypłaci ponad miliard złotych

2
Podziel się:

Zarząd zaproponował 204 mln zł dywidendy. Do tego dojdzie do rozliczenia się z obligacji, które spółka wykupi ponad 5 lat przed czasem.

Cyfrowy Polsat tnie zadłużenie. Inwestorom wypłaci ponad miliard złotych
(Adam Guz/REPORTER)
bEIPviQB

Medialna grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka w najbliższych miesiącach wypłaci inwestorom ponad miliard złotych. Zarząd zaproponował 204 mln zł dywidendy. Do tego dojdzie do rozliczenia się z obligacji. Dzięki temu Cyfrowy Polsat ograniczy zadłużenie, które na koniec ubiegłego roku przekraczało 12 mld zł.

Spółka zależna Cyfrowego Polsatu - Litenite Limited zdecydowała o przedterminowym odkupieniu od inwestorów obligacji o łącznej wartości nominalnej 1,52 mld zł. Dzięki ich emisji pozyskała wcześniej 782 mln zł.

Na taką decyzję spółka Polsatu zdecydowała się na ponad 5 lat przed pierwotnie ustalonym terminem rozliczenia się z inwestorami. Deadline to 31 grudnia 2022 roku. Skrócenie tego czasu ma na celu przede wszystkim obniżenie zadłużenia.

bEIPviQD

"Celem dokonania wcześniejszego wykupu obligacji Litenite jest realizacja strategicznego celu w obszarze efektywnego zarządzania zasobami kapitałowymi, jakim jest konsekwentne obniżanie zadłużenia grupy kapitałowej" - czytamy w komunikacie Cyfrowego Polsatu.

Na koniec grudnia 2016 roku zadłużenie brutto grupy medialnej sięgało 12,5 mld zł. Składało się na nie oprócz wykupywanych teraz obligacji głównie kredyt terminowy (10,5 mld zł) i obligacje serii A (1 mld zł). Oba zobowiązania powinny być spłacone do 2021 roku.

Szybsze rozliczenie obligacji to też oszczędność, bo na koniec 2022 roku spółka Polsatu musiałaby zapłacić 1,5 mld zł, a tak w tej chwili będzie ją to kosztować niecałe 887 mln zł, powiększone o premię za wcześniejszy wykup w wysokości 58,6 mln zł. Pieniądze te wpłyną na konta 26 kwietnia.

Decyzja dotycząca przedterminowego wykupu obligacji z jednej strony zmniejsza zadłużenie grupy Cyfrowego Polsatu, a z drugiej skutkuje ujęciem w wynikach za pierwszy kwartał tego roku. Tym samym kwota około 59 mln zł obniży wynik finansowy netto - wylicza zarząd.

bEIPviQJ

Dzięki rozliczeniu obligacji na konto inwestorów wpłyną jeszcze w tym miesiącu pieniądze. Z kolei najprawdopodobniej na początku sierpnia posiadacze akcji Cyfrowego Polsatu mogą liczyć na wpływy z tytułu dywidendy. W środę zarząd podjął uchwałę w sprawie przedłożenia do oceny rady nadzorczej wniosku zakładającego wypłatę 204,65 mln zł, co daje 32 grosze na każdą pojedynczą akcję.

"Proponowany podział zysku jest zgodny z polityką dywidendową grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu przyjętą w listopadzie 2016 roku, zakładającą wypłatę dywidendy w przedziale kwotowym od 200 mln zł do 400 mln zł, jeżeli relacja zadłużenia netto grupy do skonsolidowanego wyniku EBITDA mieści się w przedziale 2,5x - 3,2x. Zarząd jednocześnie bierze pod uwagę sytuację finansową, płynność oraz perspektywy rozwoju grupy, jak również strategiczny cel, jakim jest konsekwentne obniżanie wskaźnika całkowitego zadłużenia netto grupy do poziomu poniżej 1,75x" - czytamy w komunikacie.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez miliardera Zygmunta Solorza-Żaka. Jego majątek wyceniany jest na 10 mld zł, co daje mu trzecie miejsce wśród najbogatszych Polaków.

bEIPviRe
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
zt
5 lata temu
A skąd ma tyle kasy przecież zysk za 2016 był mały ?????? ELEKTRIM wyciska sam przyznał Solek że ze sporu z vivendi i dtelekom Wyszedł ze sporą gotówką
Abonent
5 lata temu
No Panie konie wio