Notowania

wyniki
10.05.2018 09:28

Abonent Cyfrowego Polsatu płaci miesięcznie prawie 90 zł. Spółka zarobiła 300 mln zł

Grupa Zygmunta Solorza-Żaka wyraźnie poprawiła wyniki. Podkreśla jednak, że statystyki nie są do końca porównywalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Stańczak/ Agencja Gazeta)
Imperium Zygmunta Solorza-Żaka pochwaliło sie najnowszymi wynikami.

Cyfrowy Polsat zarobił od stycznia do marca ponad 300 mln zł. Grupa Zygmunta Solorza-Żaka wyraźnie poprawiła wyniki. Podkreśla jednak, że statystyki nie są do końca porównywalne.

Grupa Cyfrowego Polsatu, na którą składa się blisko 40 spółek, w tym Polkomtel (operator sieci Plus) oraz firmy obsługujące telewizję Polsat, odkryła karty. W raporcie, podsumowującym pierwszy kwartał, pochwaliła się zyskiem netto na poziomie 300,8 mln zł. Rok wcześniej wyniósł 279,4 mln zł.

Progres jest spory, bo prawie 8-procentowy, ale dane finansowe nie są porównywalne. Najnowszy raport spółka sporządziła na podstawie innych przepisów - Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF 15). Rok wcześniej według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR 18).

"Grupa podjęła decyzję, że zastosuje standard MSSF 15 retrospektywnie bez przekształcania danych porównawczych z roku 2017. [...] MSSF 15 ustala jeden, pięcioetapowy model do ustalania i rozpoznawania przychodów, który ma być stosowany do wszystkich umów z klientami. Zastępuje on istniejący standard MSR 18" - czytamy w raporcie Cyfrowego Polsatu.

Zyski nie tylko są wyższe niż poprzednio, ale też pozytywnie zaskoczyły analityków, prognozujących spadek w okolice 264,4 mln zł. Przebitka jest więc blisko 14-procentowa.

#dziejesienazywo: KRRiT bada decyzję Cyfrowego Polsatu

Te 300 mln zł zysku jest efektem wygenerowania przez grupę przychodów ze sprzedaży na poziomie 2 mld 346 mln zł. Rok wcześniej statystyki pokazały wynik o 42 mln zł wyższy.

Na koniec marca Cyfrowy Polsat oferował łączną liczbę usług na poziomie 16,6 mln. To oznacza przyrost o 2,2 proc. w skali roku. W tej liczbie udział usług kontraktowych (z podpisaną umową) to 83,2 proc. Pozostałe to usługi przedpłacone (m.in. karty SIM i płatna telewizja), których - jak podkreśla firma - przychody na klienta ustabilizowały się, przy obserwowanej ostatnio presji na spadek świadczonych usług.

Spadek w skali roku przychodów ze sprzedaży Cyfrowy Polsat tłumaczy przede wszystkim mniejszym zarobkiem w ramach obsługi telefonii. Potwierdziły się obawy operatorów w związku pełną implementacją regulacji Roam Like at Home, zgodnie z którą detaliczne stawki roamingowe zostały zrównane ze stawkami krajowymi od czerwca 2017 roku.

Spadek ten został częściowo skompensowany wyższymi przychodami z usług płatnej telewizji. Segment nadawania i produkcji telewizyjnej Cyfrowego Polsatu wypracował 350 mln zł, a więc o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

Z usług płatnej telewizji Cyfrowego Polsatu w modelu abonamentowym korzysta 4,98 mln klientów - o 41,7 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku. W przypadku usług telefonii komórkowej wzrost wyniósł 65,2 tys. (do prawie 7 mln usług), a w dostępie do internetu przybyło 4,2 tys. klientów, których jest w sumie 1,81 mln.

Z danych Cyfrowego Polsatu wynika, że pojedynczy klient miesięcznie w formie abonamentu płaci średnio około 88,7 zł. To o 30 groszy mniej, niż pod koniec ubiegłego roku. W przypadku usług przedpłaconych na telewizję i telefonię komórkową wydają miesięcznie około 20,1 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyniki, cyfrowy polsat, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2018

Koszerny wałkarzKrok-Podgórski-Solorz-Żak czyli TW Zegarek to typowy beneficjent zmowy z Magdalenki.

10-05-2018

Radomski sprzedawca kurzuAtaki na tego facia o śmiesznym uzębieniu królika to czysty antysemityzm!

10-05-2018

SoroszDziwię się ludziom że kabze Stolorzowi nabijają.Jest naziemna {ja mam jeszcze 10 kanałów czeskich} ,w czerwcu dojdzie tvp sport na naziemnej i co mi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (134)