Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czerwińska: 3,8% wzrostu PKB w 2019 realne, wyższa inflacja nie rodzi zagrożeń

0
Podziel się:

Dynamika wzrostu PKB na przyszły rok w wysokości 3,8% jest realna i nie widać większych zagrożeń ze strony ewentualnej zwiększonej inflacji, wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej dla ISBnews. Emisja obligacji denominowana w walucie obcej będzie ewentualnie rozważana przez resort finansów w pierwszej połowie przyszłego roku, dodała. 

Czerwińska: 3,8% wzrostu PKB w 2019 realne, wyższa inflacja nie rodzi zagrożeń

"Nie zmieniamy naszych prognoz makroekonomicznych. Nasze prognozy wzrostu gospodarczego na 2019 r. zawarte w budżecie na przyszły rok są obecnie zbliżone do prognoz KE, OECD czy konsensusu rynkowego. Wyniki za III kw. br. okazały się wprawdzie lepsze od naszych wcześniejszych oczekiwań (wzrost wyniósł 5,1% r/r), ale trudno będzie tak wysoką dynamikę PKB utrzymać w kolejnych kwartałach" - powiedziała Czerwińska w rozmowie z ISBnews.

Z podstawowych wskaźników makroekonomicznych załączonych do uzasadnienia projektu ustawy budżetowej na 2019 r. wynika, że wzrost PKB Polski utrzyma się na poziomie 3,8% w latach 2018-2019, zaś w 2020 r. obniży się do 3,7%.

"Ostatnia prognoza NBP dotycząca inflacji na przyszły rok to 3,2% i ona mieści się w celu inflacyjnym 2,5% +/-1 pkt proc., podobnie jak nasza prognoza. Wstępne dane za listopad br. okazały się wyraźnie słabsze od prognoz, m.in. za sprawą cen żywności i inflacja bazowa wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Co więcej, warto podkreślić, że minister finansów działa antyinflacyjnie, gdyż porządkujemy matrycę stawek podatku VAT, porządkując ją "w dół". W wielu przypadkach obniżamy stawki z 8% na 5%, z 23% na 8%, co też powinno dać impuls antyinflacyjny gospodarce. Część tych rozwiązań zostanie wprowadzonych w przyszłym roku, a większość w 2020 roku" - powiedziała też minister.

Marek Knitter

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)