Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
28.09.2018 11:22

Czerwińska: Deficyt wyniesie ok. 60% planu w tym roku, tj. ok. 25 mld zł

Warszawa, 28.09.2018 (ISBnews) -  Deficyt tegorocznego budżetu wyniesie ok. 60% zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł, wynika ze słów minister finansów Teresy Czerwińskiej. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wykonanie na ten rok będzie istotnie niższe, ja zakładam, że to będzie w okolicach 60% zaplanowanego deficytu" - powiedziała Czerwińska w rozmowie z portalem Interia.pl.

Na ten rok rząd zaplanował deficyt budżetowy nie większy niż 41,5 mld zł, a to oznacza, że minister oczekuje kwoty około 25 mld zł.

W projekcie budżetu na ten rok rząd założył także wzrost PKB na poziomie 3,8%, ale po I półroczu ekonomiści oczekują, że w całym roku będzie to o około 1 pkt proc. więcej od planu.

"Dzięki temu oraz uszczelnieniu systemu podatkowego, deficyt w tym roku będzie znacznie niższy od planu" - powiedziała minister.

Czerwińska dodała także, że po sierpniu tego roku wpływy z VAT były o ok. 5 mld zł wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

"Dochody z tytułu podatku VAT z pewnością przekroczą poziom założony (w ustawie budżetowej na ten rok) i będzie to bliżej 170 mld zł - powiedziała minister.

Po wtorkowym posiedzeniu rządu Czerwińska poinformowała, że budżet na 2019 r. zakłada dochody na poziomie 387,6 mld zł i wydatki na poziomie 416,1 mld zł, tym samym daje to 28,5 mld zł deficytu z kolei wzrost PKB wyniesie 3,8% (w ujęciu realnym) w przyszłym roku wobec 3,8% zakładanego na ten rok.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-09-2018

JanuszWOW!!! Ale super sukces, w czasie szczytu koniunktury zaplanować sobie absurdalny deficyt, finalnie wydrukować trochę mniej pieniędzy i ogłosić to za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)