Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dalkia: Polski rynek znacznie przyczyni się do wzrostu grupy poza Francją

0
Podziel się:

Spółki Grupy Dalkia w Polsce chcą skupić się na działalności w segmentach ciepłownictwa, efektywności energetycznej i usług energetycznych dla budynków i przemysłu. Działalność w Polsce powinna w znaczącym stopniu przyczynić się do zakładanego wzrostu całej grupy na rynkach innych niż Francja, poinformował ISBnews prezes DK Energy Polska Thierry Deschaux.

Dalkia: Polski rynek znacznie przyczyni się do wzrostu grupy poza Francją

"Dla nas Polska jest rynkiem z dużym potencjałem, jeśli chodzi o nasze usługi. Chcemy wykorzystać ten potencjał i uczestniczyć w transformacji energetycznej Polski m.in. dla poprawy jakości powietrza " - powiedział Deschaux w rozmowie z ISBnews.

Grupa działa w trzech segmentach: w sektorze ciepłowniczym, usług energetycznych i efektywności energetycznej budynków i przemysłu.

"W sektorze ciepłowniczym widzimy, że Polska jest drugim co do wielkości rynkiem w Europie po Niemczech. Około połowa polskiego rynku w tej dziedzinie pozostaje do zmodernizowania, aby sprostać normom środowiskowym" - wskazał prezes.

Grupa zajmuje się zarządzaniem systemami ciepłowniczymi, dystrybucją i przesyłem ciepła. Wartość tego rynku w Polsce szacuje na 4,2 mld euro.

W Polsce ten segment reprezentowany jest przez spółkę zależną ZEC Katowice, działającą w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, gdzie wciąż 34% budynków jest zasilanych paliwem stałym tzn. ogrzewanych piecami węglowymi. Plany grupy zakładają systematyczne podłączanie kolejnych.

"Planujemy podłączać ok. 10 MWt co roku" - powiedział Deschaux.

W tym segmencie działalności Dalkia chce skupić się na regionie śląsko-dąbrowskim, ale także pomorskim, centralnej Polsce i południowym wschodzie kraju.

W segmencie efektywności energetycznej budynków wiodącą spółką jest Matex Controls, która realizuje kontrakty w Polsce i za granicą. Oferuje ona między innymi systemy sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej, zapewniające oszczędność energii.

W segmencie usług dla przemysłu grupa oferuje m.in. usługi efektywności energetycznej oraz odzyskiwania energii traconej. Wartość tego segmentu szacowana jest na ponad1 mld euro.

"Chcemy być partnerem dla polskiego przemysłu na drodze do zmniejszania śladu węglowego i energochłonności usług energetycznych oraz poprawy efektywności energetycznej. Skupimy się na najbardziej energochłonnych sektorach, jak hutnictwo, górnictwo, sektor spożywczy" - wyjaśnił prezes.

Podkreślił, że w tym zakresie polska część grupy może korzystać z doświadczeń francuskich, ale także międzynarodowa część może oprzeć się np. na doświadczeniu między innymi ZEC Katowice, gdzie metan z kopalń wykorzystywany jest w procesie wytwarzania ciepła.

"Grupa Dalkia ma plan, by zwiększyć globalne przychody z 3,6 mld euro odnotowanych w 2016 r. do 5 mld euro w 2022 r., w tym obrót poza Francją ma stanowić 50% całego wzrostu. Mamy nadzieję, że Polska będzie znaczącą jego częścią" - podsumował.

Dodał, że grupa skupi się w Polsce na rozwoju organicznym, na bazie istniejących spółek i pozyskiwaniu nowych projektów.

Od 19 września Dalka włącza pod swoją markę wszystkie trzy spółki działające w Polsce: DK Energy Polska, ZEC Katowice i Matex Controls.

Działalność Grupy Dalkia w Polsce obejmuje sieci ciepłownicze i chłodnicze, usługi energetyczne dla budynków, usługi energetyczne dla przemysłu, wykorzystanie odpadów do produkcji energii. W 2017 r. grupa globalnie miała 4 mld euro obrotu. Przychody polskich spółek w 2017 r. wyniosły 50 mln euro.. W krótkim terminie Dalkia Polska planuje 3-krotny wzrost obrotów.

Kamila Wajszczuk

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)