Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Deutsche Bank pokazał, jak zarabiać na kryzysie. 10 mln dolarów w jeden dzień

6
Podziel się

Kryzys w Turcji niepokoi ekonomistów, a wielu aktywnym inwestorom przyniósł już duże straty. Ale nie wszystkim.

Deutsche Bank potrafi zarabiać w każdych warunkach.
Deutsche Bank potrafi zarabiać w każdych warunkach. (Maciej Luczniewski/REPORTER/EAST NEWS)
bDSzErhN

Na rynkach finansowych można zarabiać w każdym czasie. Udowadniają to profesjonalni inwestorzy. Traderzy z Deutsche Banku liczą zyski w dziesiątkach milionów dolarów, wykorzystując zamieszanie w Turcji.

Kryzys w Turcji niepokoi ekonomistów, a wielu aktywnym inwestorom przyniósł już duże straty. Szczególnie na giełdach w ostatnich dniach obserwowaliśmy spore spadki cen akcji. Efekty widać m.in. po funduszach. Najgorzej wypadają oczywiście te inwestujące w Turcji - w skali miesiąca są na minusie około 20 proc.

Gdzie jedni tracą, inni muszą zyskać. Tak jest też na rynku finansowym. Agencja Bloomberg donosi, że tylko jednego dnia Deutsche Bank inwestując na własną rękę w obligacje zarobił na zamieszaniu wokół Turcji ponad 10 mln dolarów.

bDSzErhP

Taki wynik - według informatora Bloomberga - mieli osiągnąć traderzy banku 10 sierpnia, a więc w dniu, w którym turecka waluta straciła na wartości prawie 14 proc. Tak dużego dziennego osłabienia lira nie odnotowała przez ostatnie blisko dwie dekady.

Zobacz także: Wiceprezes Deutsche Bank: Oprocentowanie lokat dalej może spadać

Zysk osiągnięty na obligacjach na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni jest jeszcze większy. Mowa aż o 35 mln dolarów. Upraszczając, można powiedzieć, że strategia traderów DB polega na zarabianiu pieniędzy w czasie, gdy inne aktywa finansowe na rynkach wschodzących tracą na wartości.

bDSzErhV

Rykoszetem dostało się m.in. Polsce. Od pewnego czasu złoty wyraźnie słabnie względem euro, dolara czy franka szwajcarskiego.

Kryzys w Turcji jest pokłosiem fatalnej polityki gospodarczej i demontażu najważniejszych instytucji przez prezydenta Erdogana. Pod jego kontrolą znalazł się ostatnio m.in. bank centralny, który powinien być niezależnym organem, jak ma to miejsce w demokratycznych krajach. Do tego doszedł konflikt z Amerykanami, którzy m.in. podwoili cła na stal i aluminium.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSzEriq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Jozin
3 lata temu
Gdyby głupota umiała fruwać inwestorzy na GPW i zł dolecieli by do nieba, bo trzeba mieć nieźle zrypany łeb aby przy tak wysokim PKB być 12 rok w bessie
tom
3 lata temu
Bo bankierzy tylko podsycają kryzysy i powodują że są jeszcze większe. To przez ich zachłanność na świecie wybuchają różne afery i machloje.
Maciej
3 lata temu
Traderzy DB. Ktos w wakavje pracowal na zmywaku u UK i juz sie nie umie wyslowic po polsku.Przykre.
bDSzErir
y45
3 lata temu
a kto bronił zarobić naszemu narodowemu bankowi ,ale to trzeba umieć,a teraz wszyscy tylko krytykują ,tak polska mentalność
AS
3 lata temu
czyli żerują sępy na mającej problemy Turcji. Byle samemu się obłowić. Och te zachodnie korporacje - nasze OFE wyssały ile mogły...