Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre dane nie pomogły. Na Wall Street znów nerwowo

0
Podziel się:

Wszystkie najważniejsze indeksy ostatnią sesję tygodnia zamykały na minusie. Wyraźnie taniała też ropa naftowa.

Dobre dane nie pomogły. Na Wall Street znów nerwowo
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Ostatnia sesja w tym tygodniu przyniosła powrót spadków na amerykański rynek akcji. W centrum uwagi inwestorów znalazł się raport z rynku pracy w USA za grudzień.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average spadł o 0,95 procent do 17.738,39 punktu. S&P500 stracił 0,84 procent i wyniósł 2.044,81 punktu. Z kolei technologiczny Nasdaq Comp. spadł o 0,68 procent i wyniósł 4.704,07 punktu.

Zobacz, jak przebiegała piątkowa sesja na Wall Street

- _ Dane na temat zatrudniania były bardzo dobre. Niestety, nie można jednak raportu z rynku pracy zaliczyć do udanych, rozczarowały bowiem dane na temat wynagrodzeń _ - ocenił Dan Greenhaus, główny strateg inwestycyjny w BTIG.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA w grudniu wzrosła o 252 tysiące, podczas gdy w listopadzie wzrosła o 353 tysiące, po korekcie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się wzrostu liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych na poziomie 240 tysięcy wobec 321 tysięcy w listopadzie przed korektą.

Z kolei stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w grudniu wyniosła 5,6 procent, wobec 5,8 procent w listopadzie 2014 roku - podał amerykański Departament Pracy. Grudniowy odczyt tego wskaźnika jest na najniższym poziomie od czerwca 2009 roku. Również ten wskaźnik okazał się lepszy od rynkowych szacunków (5,7 procent).

Jednocześnie jednak rozczarowały dane na temat wynagrodzeń. Spadły one w grudniu o 0,2 procent, dane za listopad zostały natomiast zrewidowane w dół do +0,2 procent miesiąc do miesiąca z +0,4 procent podawanych wcześniej.

Dane z amerykańskiego rynku pracy za grudzień nie powinny wiele zmienić w kwestii terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA - uważają analitycy Erste. Ich zdaniem najbardziej prawdopodobnym terminem podwyżki jest wciąż czerwiec.

- _ Jak wynika z ostatnich komunikatów, Fed pozostaje "cierpliwy" w kwestii rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej w USA. Nie spodziewamy się dlatego zbyt szybkich podwyżek stóp procentowych w USA _ - napisali w analitycy Erste w komentarzu.

Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku jest zdania, że podwyżki stóp procentowych w USA są mało prawdopodobne przed kwietniowym posiedzeniem - wynika z minutes z ostatniego posiedzenia Fed opublikowanego w tym tygodniu.

Indeks S&P500 zyskał w trakcie dwóch ostatnich sesji 3 procent i tym samym odrobił część strat poniesionych w trakcie pięciu spadkowych sesji z rzędu na przełomie roku. Dobre nastroje na rynku wcześniej w tym tygodniu to efekt oczekiwań, że już niedługo Europejski Bank Centralny zwiększy program stymulacyjny.

Oczekiwania co do kształtu programu stymulacyjnego EBC ostudziły w piątek doniesienia agencji Bloomberg. Powołując się na nieoficjalne źródła podała ona, że EBC przygotowuje się do skupu aktywów o ratingu inwestycyjnym o łącznej wartości 500 miliardów dolarów.

- _ Jest to potencjalnie negatywna informacja, ponieważ mówi ona o wartości skupu tylko na poziomie 500 mld USD. Wcześniej spekulowano o większych wartościach nawet powyżej biliona euro, a prezes Draghi wspominał o nieograniczonej sile działań EBC. Dzisiejsze informacje mogły rozczarować _ - ocenił Soeren Steinert, zarządzający funduszami Quoniam Asset Management.

Po stabilizacji w środę i w czwartek, spadki powróciły w piątek na rynek ropy naftowej. Ceny Brent spadły trakcie sesji poniżej 50 dolarów za baryłkę osiągając tym samym nowe wieloletnie minima.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)