Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Amerykańska giełda bije nowe rekordy. To "kamień milowy"

14
Podziel się:

Indeks Dow Jones zyskał 1,4 proc., pierwszy raz w historii przebijając okrągłe 24 tys. punktów.

Ostatni dzień listopada zapisze się w historii amerykańskiej giełdy
Ostatni dzień listopada zapisze się w historii amerykańskiej giełdy (UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)
bELfhzit

Mocnym akcentem zakończyli listopad inwestorzy z Wall Street. Indeks Dow Jones zyskał 1,4 proc., pierwszy raz w historii przebijając okrągłe 24 tys. punktów. Ceny akcji największych spółek z USA drożeją ósmy miesiąc z rzędu, czego w XXI wieku jeszcze nie widzieliśmy. Wiele wskazuje na to, że również grudzień dostarczy inwestorom powodów do dumy.

Ostatni dzień listopada zapisze się w historii Wall Street. Indeks Dow Jones, grupujący akcje trzydziestu największych amerykańskich przedsiębiorstw, wyznacza nowe rekordy. Pierwszy raz jego wartość przekroczyła 24 tys. pkt.

Media w USA rozpisują się na ten temat, wskazując, że jest to "kamień milowy" dla giełdy. M.in. dlatego, że indeks Dow Jones rośnie ósmy miesiąc z rzędu, co nie zdarzyło się od 22 lat. W samym listopadzie poszedł do góry prawie 4 proc. Od początku roku zyskał zaś 23 proc.

bELfhziv

New York Times zauważa, że obecna hossa została zapoczątkowana w marcu 2009 roku. Seria wzrostów trwająca już blisko 8,5 roku jest drugą najdłuższą w historii amerykańskiej giełdy.

Historyczne notowania indeksu Dow Jones Industrial

Czwartkowa sesja, podczas której Dow Jones zyskał 1,4 proc., upłynęła pod znakiem oczekiwania inwestorów na pozytywny rozwój sytuacji w temacie reformy podatkowej Donalda Trumpa. Nadzieje inwestorów na przegłosowanie m.in. obniżki opodatkowania zysków firm z 35 do 20 proc. wzrosły po tym, jak oficjalnie poparł je senator John McCain.

"Punktem spornym pozostają wprowadzone w ostatniej chwili zapisy o automatycznej podwyżce podatków w przyszłości, jeżeli dochody podatkowe nie będą wystarczająco wysokie. Niektórzy senatorowie obawiają się, że w przypadku wystąpienia recesji, wzrost podatków może dodatkowo zaszkodzić gospodarce" - podaje agencja PAP.

bELfhziB
Zobacz także: Kontakty syna Trumpa z Rosją. Tak się tłumaczy

- Jeśli reforma podatkowa nie zostanie przeprowadzona, grozi nam poważna korekta na giełdzie - ostrzega Bruce Van Saun, szef Citizens Financial Group, cytowany przez New York Times. Sugeruje, że w takiej sytuacji najważniejsze indeksy amerykańskie mogłyby zaliczyć spadki rzędu 15 proc.

To jednak tylko czarny scenariusz, mniej prawdopodobny. Pozytywny zakłada dalsze wzrosty cen akcji i kolejne rekordy na Wall Street. Grudzień jest zazwyczaj bardzo dobrym okresem dla giełd. Często mówi się o tzw. "rajdzie św. Mikołaja". Na przestrzeni ostatnich 70 lat w grudniu notowania rosną średnio około 1,6 proc. To statystycznie najlepszy miesiąc w ciągu roku.

bELfhziC
bELfhziW
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
han solo
4 lata temu
Rzez niewiniątek się zbliża:-)
observer
4 lata temu
Amerykańska giełda bije nowe rekordy. Jest to dzwonek ostrzegawczy jak u szczytu hossy internetowej w 2000 roku. Można zacząć już ostawiać "czarny dzień" z pośród pięciu dni tygodnia.
rekin
4 lata temu
No więc ''leszcze '' kupujcie akcje pod rajd Mikołaja , a my już czekamy na was ...
bELfhziX
rekin
4 lata temu
No więc '' leszcze '' kupujcie akcje pod rajd Mikołaja, a my już czekamy na was....
fakty
4 lata temu
sie stymuluja to im sztucznie rosnie