Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBI: 75% Polaków jest zaniepokojonych zmianą klimatu

2
Podziel się:

Wśród obywateli Polski 75% jest zaniepokojonych zmianą klimatu, podczas gdy średnia UE to 78%, wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

EBI: 75% Polaków jest zaniepokojonych zmianą klimatu
bEIIZkCt

"40% Polaków uważa, że zmiana klimatu już teraz jest zagrożeniem dla ludzkości, podczas gdy średnia UE to 59%. Zasadniczo ankieta pokazała różnice pomiędzy mieszkańcami Europy południowej, którzy są bardzo zaniepokojeni zmianą klimatu, a mieszkańcami Europy północnej, którzy mniej się tym przejmują" - czytamy w komunikacie.

Badanie pokazało, że 19% Polaków odczuwa obawę w związku ze zmianą klimatu, 56% odczuwa zaniepokojenie w związku ze zmianą klimatu, 49% uważa, że zmiana klimatu jest głównie skutkiem działalności człowieka, 12% uważa, że zmiana klimatu jest głównie skutkiem naturalnych zmian w środowisku, natomiast 40% uważa, że zmiana klimatu już teraz jest zagrożeniem dla ludzkości.

Z ankiety wynika też, że w większości państw europejskich młodsze pokolenie jest bardziej świadome zmian klimatu niż starsze, podczas gdy w Polsce jest odwrotnie: 48% Polaków w wieku 35-54 lat uważa, że zmiana klimatu jest zagrożeniem dla ludzkości, natomiast wśród przedstawicieli młodszego pokolenia (18-34) uważa tak zaledwie 34%.

bEIIZkCv

"W porównaniu z Amerykanami i Chińczykami Europejczycy dużo lepiej rozumieją kwestie zmiany klimatu. Zaniepokojenie lub obawę w związku ze zmianą klimatu wyraziło 78% Europejczyków, a tylko 65% Chińczyków i 63% Amerykanów" - czytamy dalej.

Badanie pokazało również, że tylko niewielki odsetek Europejczyków jest sceptyczny wobec zmiany klimatu (6% nie ma pewności, czy zmiana klimatu faktycznie ma miejsce, a 1% temu zaprzecza). Z kolei w Stanach Zjednoczonych postrzeganie zmiany klimatu jest zróżnicowane: jedna trzecia Amerykanów jest zaniepokojona zmianą klimatu, natomiast 14% sceptycznie podchodzi do kwestii zmiany klimatu.

"Trzy lata temu osiągnęliśmy globalne porozumienie w kwestii tego, co należy zrobić, aby zapobiec katastroficznej zmianie klimatu. Postęp jest jednak zbyt wolny. Mimo, że Europejczycy są w porównaniu z Amerykanami i Chińczykami bardziej świadomi zagrożeń i wymaganych działań, to wciąż pozostało jeszcze wiele do zrobienia, aby na konferencji COP24 w Polsce pobudzić społeczność międzynarodową do działania. Jako największa na świecie instytucja finansująca walkę ze skutkami zmiany klimatu kładziemy ogromny nacisk na działania z tym związane. Jesteśmy przekonani, że działania podejmowane przez obywateli mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych określonych w porozumieniu paryskim" - skomentowała Monica Scatasta, kierownik ds. polityki środowiskowej, klimatycznej i społecznej w EBI, cytowana w komunikacie.

Europejski Bank Inwestycyjny przeprowadził badanie we współpracy z firmą YouGov. Ankieta ma dostarczyć informacji do szerszej debaty na temat zmiany klimatu oraz pomóc zrozumieć nastroje i oczekiwania obywateli w zakresie działań dotyczących klimatu. W 2018 i 2019 r. zostanie opublikowanych 6 serii danych z ankiety EBI dotyczącej klimatu, z których każda będzie poświęcona innemu obszarowi tematycznemu. W badaniu wzięło udział 25 000 respondentów, z reprezentatywnym panelem z każdego kraju.

bEIIZkCW
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
opo
3 lata temu
Ludzkosc chocby nie wiem jak sie starała nie moze wplynac na klimat ktory się zmienia i zawsze sie bedzie zmieniał. Na dodatek na te zmiany najwiekszy wplyw ma para wodna, po niej nie ma długo nic istotnego jak np słynne CO2, na ktory wplyw ludzi tez jest marginalny. Cała ta awantura to tylko biznes i nic wiecej.
Szumi
3 lata temu
Jedynie 12 proc. Polaków uważa że zmiany klimatyczne nie są spowodowane działalnością człowieka. Jednocześnie najwięcej bełkoczą swe prawdy objawione na forach w internecie.