Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
EDF uruchomił elektrociepłownię gazową w Toruniu o mocy 357,6 MWt/ 106 MWe

EDF uruchomił elektrociepłownię gazową w Toruniu o mocy 357,6 MWt/ 106 MWe

EDF uruchomił nową elektrociepłownię gazową  w Toruniu o łącznej mocy cieplnej 357,6 MWt oraz mocy elektrycznej 106 MWe, poinformowała firma.

"Budowa elektrociepłowni gazowej w Toruniu to unikatowy projekt w polskiej energetyce. Dzięki tej elektrociepłowni Toruń będzie dysponował nowoczesnym i efektywnym obiektem, który zapewni długofalowe bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej. Co więcej, projekt ten przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w polskim sektorze energetycznym. Warto również nadmienić, że w całym procesie budowy zachowaliśmy najwyższe standardy bezpieczeństwa - zero wypadków" - powiedział prezes Thierry Doucerain, cytowany w komunikacie.

 Nową elektrociepłownię wyróżnia zastosowana technologia - akumulator ciepła oraz turbina gazowa typu lotniczego, którą charakteryzuje bardzo krótki czas uruchomienia w porównaniu do tradycyjnych turbin w elektrociepłowniach węglowych. Dzięki temu możliwe będzie szybkie reagowanie na potrzeby odbiorców ciepła i energii elektrycznej, przy zapewnieniu wysokiej sprawności oraz efektywności toruńskiego systemu ciepłowniczego i energetycznego. Całkowity koszt inwestycji wynosi  ok. 550 mln zł, z czego 50% zostało sfinansowanych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), podano także.

"Nowa elektrociepłownia została oddana do eksploatacji zgodnie z przyjętym harmonogramem. Po otrzymaniu koncesji, co nastąpiło 27 marca br., ciepło i energia elektryczna wytwarzane są w oparciu o technologię gazową" - czytamy również.

EDF ma 10-proc. udział w rynku energii elektrycznej i 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego w Polsce.

 

energetyka
ISB
Czytaj także
Polecane galerie